Balıkçılar bu sezon boş geçti

Denizlerde 1 Eylül'de başlayıp 15 Nisan'da sona eren 2024 balık avı sezonunda Zonguldak’tan açılan balıkçılar umduğunu bulamadı.Denizlerde 15 Nisan itibarıyla endüstriyel balıkçılık olarak ifade edilen ağ ile balık avı yasağı başladı.Zonguldak'ta 1 Eylül'de 2023'te başlayıp bugün sona eren balık avı sezonunda endüstriyel ve kıyı balıkçıları istavrit, mezgit, hamsi gibi küçük balıklarda umduğunu bulamazken balıkçıların palamut ve kalkan avcılığında ise ancak maliyetlerini kurtarabildikleri ifade edildi.Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Müdürü Şahin Sarıtaş, bu sezon palamutun balıkçılara çok para kazandırmadığını ifade etti.Tutulan balıkların, balıkçıların ancak kendi masraflarını karşıladığını belirten Sarıtaş, "Sonra kalkancılık oldu, ekim, kasım, aralık gibi. Kalkanda başta güzel balık vardı. İstavritle beraber o da doğuya kayınca zaten burada balıkçılık olmadı. Balıkçıların çoğu da paydos etti. Kimileri ağlarını yapıyor, kimileri teknelerini tamir ediyor. Bu sezon zayıftı balıkçılık açısından. Önümüzdeki sezon palamut olmasını istiyoruz. Herkes umutlu, şu an istavrit var." diye konuştu.Kozlu limanında tekneyle olta balıkçılığı, sezon dışında da tekne bakımı yapan Şafak Göktepe, "Geçirdiğimiz bir fırtınada hasar gören teknenin bakımını yapıyoruz. Sezona hazırlayacağız. Biz oltacılar için biteli çok oldu. Ağcılar için nisanda bitti ama bizim için aralıkta bitmişti. Artık ağustosta açılacak sezona hızlı bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Balıkçılar bu sezon boş geçti
Balıkçılar bu sezon boş geçti

Denizlerde 1 Eylül'de başlayıp 15 Nisan'da sona eren 2024 balık avı sezonunda Zonguldak’tan açılan balıkçılar umduğunu bulamadı.

Denizlerde 15 Nisan itibarıyla endüstriyel balıkçılık olarak ifade edilen ağ ile balık avı yasağı başladı.
Zonguldak'ta 1 Eylül'de 2023'te başlayıp bugün sona eren balık avı sezonunda endüstriyel ve kıyı balıkçıları istavrit, mezgit, hamsi gibi küçük balıklarda umduğunu bulamazken balıkçıların palamut ve kalkan avcılığında ise ancak maliyetlerini kurtarabildikleri ifade edildi.
Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Müdürü Şahin Sarıtaş, bu sezon palamutun balıkçılara çok para kazandırmadığını ifade etti.
Tutulan balıkların, balıkçıların ancak kendi masraflarını karşıladığını belirten Sarıtaş, "Sonra kalkancılık oldu, ekim, kasım, aralık gibi. Kalkanda başta güzel balık vardı. İstavritle beraber o da doğuya kayınca zaten burada balıkçılık olmadı. Balıkçıların çoğu da paydos etti. Kimileri ağlarını yapıyor, kimileri teknelerini tamir ediyor. Bu sezon zayıftı balıkçılık açısından. Önümüzdeki sezon palamut olmasını istiyoruz. Herkes umutlu, şu an istavrit var." diye konuştu.
Kozlu limanında tekneyle olta balıkçılığı, sezon dışında da tekne bakımı yapan Şafak Göktepe, "Geçirdiğimiz bir fırtınada hasar gören teknenin bakımını yapıyoruz. Sezona hazırlayacağız. Biz oltacılar için biteli çok oldu. Ağcılar için nisanda bitti ama bizim için aralıkta bitmişti. Artık ağustosta açılacak sezona hızlı bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.