Bilmediklerinizi Haber Ediyoruz ,Güncel Haberler , Haberediyoruz - Türkiye Haberleri , Son Dakika Haberleri , Yerel Haberler

YÜZDE 5’LİK VERGİ İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ

Vergisini düzenli bir şekilde ödeyenlere yönelik %5 oranında indirim meclisten geçti.

YÜZDE 5’LİK VERGİ İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ

Dün akşam mecliste kabul edilen teklifle birlikte Gelir Vergisi Kanunu'nun 121. Maddesi "Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi" başlığıyla yeniden düzenleniyor.

Kabul edilen maddeyle birlikte; Ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerin yer aldığı indirimden yararlanacaklar sektörlere sigorta acenteleri de eklendi. Düzenlemeyle, indirim koşullarını yerine getirenler yıllık gelir ya da kurumlar vergisi beyannamesini verirken 5 puanı indirecekler. Ancak, indirimin üst limiti 1 milyon TL olacak. Yüzde 5’lik indirim 1 milyon TL’yi geçiyorsa, geçen kısım indirime tabi tutulmayacak. Bu 1 milyon TL’lik üst limit, her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

Ayrıca indirim yapılan tutar, ödenmesi gereken vergiden daha fazlaysa, aradaki fark, mükellefin beyanı ile bir yıl içinde başka vergilerden indirilecek. Bir yıllık süre içinde indirim yapılamazsa, indirim hakkı kaybedilecek. İndirimden yararlanan ve daha sonra gerekli şartları taşımadığı anlaşılan mükellefler ise, vergi kaçırma yapmış sayılacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet