Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? (2024 TCMB nisan ayı PPK faiz kararı)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Türkiye ekonomisini yakından takip eden yatırımcılar, TCMB'nin nisan ayı için vereceği politika faizi kararını bekliyor. Merkez Bankası son faiz kararında politika faizini sürpriz bir şekilde artırmıştı. Peki, nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?Nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı için tarih araştırmaları başladı. Dolar, altın, borsa ve mevduat faizlerini etkileyen TCMB faiz kararı öncesinde, yatırımcıların tedbirli bekleyişi sürüyor. Yatırımlarını ekonomik gelişmelere göre yönlendirecek olan yatırımcılar, Merkez Bankası'nın nisan ayında alacağı faiz kararını merak ediyor. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı nisan ayı faiz kararı için takvim belli oldu.Buna göre; Merkez Bankası nisan ayı faiz kararı 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.TCMB, mart ayında politika faizini sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye yükseltti.Merkez Bankası, piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,96'dan yüzde 44,19'a yükseldi. Dolar/TL beklentisi ise 40,02'den 40,53'e çıktı.Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 40,02 TL iken, bu anket döneminde 40,53 TL oldu.12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 41,15 TL iken, bu anket döneminde 42,79 TL olarak gerçekleşti.Bir önceki anket döneminde 34,6 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 33,3 milyar dolara indi.Gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisi de 31,8 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? (2024 TCMB nisan ayı PPK faiz kararı)
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? (2024 TCMB nisan ayı PPK faiz kararı)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Türkiye ekonomisini yakından takip eden yatırımcılar, TCMB'nin nisan ayı için vereceği politika faizi kararını bekliyor. Merkez Bankası son faiz kararında politika faizini sürpriz bir şekilde artırmıştı. Peki, nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı için tarih araştırmaları başladı. Dolar, altın, borsa ve mevduat faizlerini etkileyen TCMB faiz kararı öncesinde, yatırımcıların tedbirli bekleyişi sürüyor. Yatırımlarını ekonomik gelişmelere göre yönlendirecek olan yatırımcılar, Merkez Bankası'nın nisan ayında alacağı faiz kararını merak ediyor. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı nisan ayı faiz kararı için takvim belli oldu.Buna göre; Merkez Bankası nisan ayı faiz kararı 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.TCMB, mart ayında politika faizini sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye yükseltti.
Merkez Bankası, piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,96'dan yüzde 44,19'a yükseldi. Dolar/TL beklentisi ise 40,02'den 40,53'e çıktı.Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 40,02 TL iken, bu anket döneminde 40,53 TL oldu.12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 41,15 TL iken, bu anket döneminde 42,79 TL olarak gerçekleşti.Bir önceki anket döneminde 34,6 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 33,3 milyar dolara indi.Gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisi de 31,8 milyar dolara geriledi.