Van depremini yasayan isçi, Kahramanmaras'ta afet konutlarinin insasinda çalisiyorZafer Göder,Orhan Kuzu- Insaat isçisi Mehmet Çelik:- "Su anda burada çalisiyoruz. Van'dan gelen 40 kisi de Van depremini yasadi. Ailesini, evini kaybedenler oldu"

Van depremini yasayan isçi, Kahramanmaras'ta afet konutlarinin insasinda çalisiyorZafer Göder,Orhan Kuzu- Insaat isçisi Mehmet Çelik:- "Su anda burada çalisiyoruz. Van'dan gelen 40 kisi de Van depremini yasadi. Ailesini, evini kaybedenler oldu"

KAHRAMANMARAS (AA) - ZAFER GÖDER/ORHAN KUZU - Van'da 2011 yilinda yasanan depremde evi yikilan isçi, simdi Kahramanmaras'ta depremzedeler için yapilan köy tipi kalici afet konutlarinin insasinda görev aliyor.

Kahramanmaras merkezli 6 Subat depremlerinden en fazla etkilenen yerlesimlerden Türkoglu'nun Özbek Mahallesi'nde "Devlet ve millet el ele" dayanismasiyla yapilan ve kirsal dönüsümün örnegi olarak tasarlanan köy tipi kalici afet konutlarinin insasi devam ediyor.

Tamamlanan bazi evler 22 Nisan'da sahiplerine teslim edilirken, insaatlari devam eden diger afet konutlari da Türkiye'nin birçok ilinden gelen insaat isçileri tarafindan yapiliyor.

Afet konutlarinin yapiminda 23 Ekim 2011'de Van'da meydana gelen 7,2 büyüklügündeki depremde yakinlarini kaybeden, evleri yikilan ya da hasar gören isçiler de görev aliyor.

Yaklasik 15 gün önce Van'in Ercis ilçesinden Özbek Mahallesi'ne gelen ustalar, kendileri gibi evlerini kaybeden Kahramanmarasli depremzedelerin en kisa zamanda sicak yuvalarina kavusmasi için ter döküyor.

Isçilerden Mehmet Çelik (48), AA muhabirine, Van depreminde kardesi ve kendisine ait birer evin yikildigini söyledi.

Kahramanmaras'ta deprem konutlarinda çalistigini ifade eden Çelik, "Bu aciyi biz de yasadik. 2011 depreminde bizim evlerimiz hasar gördü ve yikildi. Van depreminde çok sayida insanin evleri yikildi. Bizim kardesimizle birlikle 2 evimiz vardi. Onlar da yikildi." dedi.

Çelik, 2011'e göre bugün sartlarin daha iyi oldugunu ve afet konutlarinin çok daha hizi sahiplerine teslim edildigini belirterek, "Depremin hemen ardindan bine yakin konutun insasina burada baslandi. Bizim çalistigimiz sirkette nereden bakarsan 600 kisi çalisiyor. Su anda burada çalisma devam ediyor. Allah Türkiye'ye bir daha bu kadar büyük afetleri vermesin. Bu büyük bir aci. Biz de bu aciyi yasadik. Ama biz bunun gibi yasamadik. Burada çok daha fazla insan öldü ve zarar gördü. Bizde bu sayi çok daha azdi." diye konustu.

Van'dan 40 kisilik bir ekip olarak geldiklerini de dile getiren Çelik, "Su anda burada çalisiyoruz. Van'dan gelen 40 kisi de Van depremini yasadi. Ailesini evini kaybedenler oldu. Bütün Türkiye'ye geçmis olsun." ifadesini kullandi.