Ukrayna'daki Çasov Yar'da halk bombardiman tehlikesi altinda içme suyu sirasi bekliyorDavit Kachkachishvili- Çasov Yar sakinlerinden Alla: - "Saldirilarin altinda beklemekten korkuyoruz ama artik alistigimiz için saldiri oldugunu anliyoruz ve saklaniyoruz. Bu, korkutucu ama alistik"

Ukrayna'daki Çasov Yar'da halk bombardiman tehlikesi altinda içme suyu sirasi bekliyorDavit Kachkachishvili- Çasov Yar sakinlerinden Alla:
- "Saldirilarin altinda beklemekten korkuyoruz ama artik alistigimiz için saldiri oldugunu anliyoruz ve saklaniyoruz. Bu, korkutucu ama alistik"

BAHMUT (AA) - DAVIT KACHKACHISHVILI - Ukrayna'nin Donetsk bölgesinde en siddetli çatismalarin yasandigi Çasov Yar'da halk, içme suyu alabilmek için bombardiman tehlikesi altinda su deposunun önünde sira bekliyor.

Rusya-Ukrayna savasinda son aylarda çatismalarin yogunlastigi Çasov Yar kentindeki siviller, saldirilarin altinda yasam mücadelesi veriyor.

Rus ordusunun üç taraftan kusattigi, çevredeki köprüler havaya uçuruldugu için Bahmut'a giden tek yolun geçtigi Çasov Yar'da Ukrayna ordusunun yogun hareketliligi gözleniyor.

Saldirilar sebebiyle enerji ve kritik altyapilarin hasar almasindan dolayi dogal gaz ve elektrigin verilemedigi sehrin sakinleri, kendilerine su ve yemek getiren gönüllülerin yardimiyla hayatta kalmak için mücadele ediyor.

Güçlü patlama seslerinin duyuldugu, savasin taze izlerini tasiyan Çasov Yar'in merkezinde her gün su getirilen deponun önünde kuyruga girenler, bombardiman tehlikesi altinda sira bekliyor.

Esiyle içme suyu alabilmek için bekleyen, soyadini vermek istemeyen 68 yasindaki Alla, AA muhabirine, tam olarak hatirlamadigini ama yaklasik bir aydir içme sularinin olmadigini söyledi.

Içme suyu alabilmek için sürekli saldiri tehlikesiyle karsi karsiya kaldiklarina dikkati çeken Alla, "Saldirilarin altinda beklemekten korkuyoruz ama artik alistigimiz için saldiri oldugunu anliyoruz ve saklaniyoruz. Bu, korkutucu ama alistik." ifadelerini kullandi.

Gönüllülerin her gün içme suyu getirdigini anlatan Alla, "Gönüllüler, içme suyu ile bize insani yardim da getiriyor. Tanri'ya sükür, aç degiliz." dedi.

Alla, sokaklarda gezmenin tehlikeli oldugunu belirterek, "Sokaga fazla çikmamaya çalisiyoruz. Disarida olmak güvenli degil. Her an saldirilarin baslamasi mümkün, bu yüzden tehlike var. Gece gündüz saldirilar sürüyor." diye konustu.

- Çasov Yar'da tek güvenli yer: "Yenilmezlik Noktasi"

Ülkede enerji sorunlari nedeniyle geçen yilin sonundan itibaren hükümetin karariyla her sehir ve köyde uygulanmaya baslanan "Yenilmezlik Noktalari" Projesi kapsaminda Çasov Yar'da da açilan yardim merkezi, sivillerin imdadina yetisiyor.

Kent sakinlerinin telefon ve elektrikli aletlerini sarj etmek için geldigi bu noktada isinma ve ücretsiz internet hizmeti sunuluyor.

Bölge sakinlerine sicak yemek ve içeceklerin verildigi Yenilmezlik Noktasi'nda insani yardim da dagitiliyor.

Saglik hizmeti de alan bölge sakinleri, diger bölgelere göre daha güvenli oldugu için belirli saatlerde burada kaliyor.

Merkezin yetkilisi 49 yasindaki Igor, Çasov Yar'daki Yenilmezlik Noktasi'nin kent sakinlerinin bir araya geldigi ve çesitli hizmetleri aldigi tek yer oldugunu söyledi.

Bahmut'taki çatismalar siddetlenince bulunduklari bölgeye yönelik saldirilarin da artmaya basladigini dile getiren Igor, "Son 4 gündür hatta yaklasik bir haftadir durum daha da agir olmaya basladi. Saldirilar artti." seklinde konustu.

Öte yandan AA ekibi, Bahmut cephesinde Ukrayna ordusuna ait "2S7 Pion kundagi motorlu obüs"ün atislarini da görüntüledi.