Ticaret Bakani Ömer Bolat "Bursa Is Dünyasi Toplantisi"nda konustu:Sinan Balcikoca,Cem San- "Piyasa ekonomisine inanan, özel sektörle kalkinmaya inanan bir hükumet olarak maalesef stokçuluk vurgunculuk yöntemleriyle ya da piyasa bozucu islemlere tevessül ederek yapilan uygulamalara da göz açtirmayacagiz" - "Bakanlik olarak bu ay içinde, kisa bir sürede 1500 yeni memur alimini gerçeklestirecegiz. Resmi Gazete'de yayinlandi, izin çikti. Bu arkadaslarimizi bütün Türkiye sathinda mevcut denetim yapa

Ticaret Bakani Ömer Bolat "Bursa Is Dünyasi Toplantisi"nda konustu:Sinan Balcikoca,Cem San- "Piyasa ekonomisine inanan, özel sektörle kalkinmaya inanan bir hükumet olarak maalesef stokçuluk vurgunculuk yöntemleriyle ya da piyasa bozucu islemlere tevessül ederek yapilan uygulamalara da göz açtirmayacagiz"
- "Bakanlik olarak bu ay içinde, kisa bir sürede 1500 yeni memur alimini gerçeklestirecegiz. Resmi Gazete'de yayinlandi, izin çikti. Bu arkadaslarimizi bütün Türkiye sathinda mevcut denetim yapa

BURSA (AA) - Ticaret Bakani Ömer Bolat, "Piyasa ekonomisine inanan, özel sektörle kalkinmaya inanan bir hükûmet olarak maalesef stokçuluk vurgunculuk yöntemleriyle ya da piyasa bozucu islemlere tevessül ederek yapilan uygulamalara da göz açtirmayacagiz." dedi.

Bolat, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi'nda (BTSO) gerçeklestirilen "Bursa Is Dünyasi Toplantisi"nda yaptigi konusmada, Bursa'nin ihracata en çok katki yapan iller arasinda yer aldigini söyledi.

Türkiye'nin temmuz, agustos ve eylül aylarinda rekor ihracata imza attigini, yükselis trendini ekimde de devam ettirmeyi hedeflediklerini belirten Bolat, "Ithalat cephesine baktigimizda da orada da güzel bir trend var, aldigimiz tedbirler ve uygulamalarimiz sayesinde dis ticaret açigimizi kapama, ithalatimizi azaltma noktasinda. Böylece dis ticaret açigi ve cari açigi dengeleme noktasinda da önemli, olumlu gelismeler kaydetmis bulunuyoruz." degerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Bursa'nin dis ticarette önemli bir yere sahip güzide bir il oldugunu vurguladi.

Bursa'nin ekonomideki öneminin bilindigini kaydeden Bolat sözlerini söyle sürdürdü:

"Otomotiv sanayimizin kalitesiyle, rekabetçi gücüyle ve çok degerli markalariyla dünyada otomotiv üssü olarak bilinen bir sehir. Ülkemizin adini iftiharla dünyada dalgalandiriyor. Makine sektörü yine otomotivle baglanti olarak o da çok iyi düzeyde olan bir sehrimiz. Ayni sekilde tarim da hakikaten çok önemli. Yillar önce bizim mahallenin manavi bir gün alisveris yaparken, bana 'Beyim Bursa olmasa, Çanakkale olmasa Istanbul aç kalir.' demisti. Gerçekten doguda Bursa ve Yalova, batida Çanakkale, Marmara'yi, Istanbul'u besleyen çok önemli tarimsal gücümüzü temsil ediyor. Turizmdeki basarisi da ortada Bursa'nin."

- "(Milli gelir) Insallah 1 trilyon dolari bu sene sonunda asacagiz"

Bakan Bolat, Ticaret Bakanligi olarak ihracata önemli destekler sagladiklarini isaret ederek "Finansman maliyeti konusunda da insallah yarin güzel bir haber duyacaksiniz. Piyasa sartlarindan çok daha iyi bir sekilde finansman imkanlari bollasacak. Bunun da müjdesini vermis olalim." ifadesini kullandi.

Esnafa bu yil 155 milyar liranin üzerinde destek sagladiklarini aktaran Bolat, AK Parti'nin 21 yillik iktidari döneminde bu rakamin toplamda 427 milyar liraya ulastigini anlatti.

Bolat, Bursa'nin lojistikte de önemli bir yere sahip olduguna dikkati çekerek söyle dile getirdi:

"Eger biz ülkemizin sehirlerimizin yarisini Bursa ölçegine tasiyabilmis olsaydik bugün 2 trilyon dolari asan bir milli gelirimiz ve kisi basina 25 bin dolari asan bir milli gelirimiz olabilirdi ama dogru yoldayiz. Kaybedilen yillari geri almaya ve daha hizli büyümeye çalisiyoruz. Cumhuriyet dönemimizde 80 yilin ortalama milli gelir büyüme orani yüzde 4,5 civarindaydi. Son 21 yilda ortalama büyüme oranimiz yüzde 5,4 oldu. Bu 1 puanlik fark su demek: Eger Cumhuriyet tarihimiz boyunca biz ortalama yüzde 5,4'ü basarmis olsaydik, bugün 2 trilyon dolar milli gelirimiz olacakti ve halkimizin refah düzeyi bunun yaklasik 2,5 kati olabilecekti. Ama geç kalmadik, insallah 1 trilyon dolari bu sene sonunda asacagiz. Geçen yil 906 milyar dolardi."

Dünyada talep daralmasinin hep böyle devam etmeyecegini belirten Bolat söyle konustu:

"Bir müddet sonra onlar da yavas yavas faiz indirimlerine baslayacaklar. Talep canlanmasi orada da gerçeklesecek. Biz büyüme olarak Kovid döneminde, Rusya-Ukrayna Savasi döneminde ve deprem döneminde yasadigimiz büyük sikintilar karsisinda hem ihracat agirlikli büyümeyi hem de iç talep agirlikli büyümeyi benimsedik. Bunda da basarili olduk. 2021'de yüzde 11,4, 2022'de yüzde 5,5 büyüdük. Bu sene de ilk 6 ayda yüzde 3,8 ortalama büyümeyi sagladik. Orta Vadeli Program'daki hedef yil sonuna kadar yüzde 4,5'lik büyüme saglamak. Dünyadaki bütün ekonomi, finans kuruluslari da yüzde 3,5 ila 4,5 arasinda büyüme tahminleri olarak bizim büyümemizi yükselttiler. Istihdam cephesinde de son 3,5 yilda 4 milyon yeni istihdama kavustuk. Toplam istihdamda 31,5 milyonu astik. Issizlik oranini da son 3 aydir yüzde 10'un altinda tutuyoruz."

- "Artik stoklar ortadan kalkti, arabalar görünür oldu"

Bakan Bolat, Ticaret Bakanliginin piyasa bozucu islemlerde de yetkili oldugunu isaret ederek sunlari kaydetti:

"Bu noktada Kovid süreciyle baslayan maalesef çalkantili süreçleri gözlemledik hep beraber. Oldukça yüksek rakamlara ulasan enflasyon canavariyla mücadele halindeyiz. Orta Vadeli Program'imizin da bir numarali hedefi; enflasyonla siki bir mücadeleyle para, maliye ve kur politikalarinin birlesimiyle bunu düsürmek, 2 yillik bir perspektifte insallah 2026'yi gördügümüzde tek haneli rakama ulasmak. Önümüzdeki temmuzdan itibaren hizli bir asagi düsüsü gözlemleyecegiz. 2025'te oldukça istikrarli bir seviyeye gelecek ve 2026'da da tek haneli rakamlari görecegiz. Piyasa ekonomisine inanan, özel sektörle kalkinmaya inanan bir hükûmet olarak maalesef stokçuluk vurgunculuk yöntemleriyle ya da piyasa bozucu islemlere tevessül ederek yapilan uygulamalara da göz açtirmayacagiz. Otomotiv sektöründeki o büyük çalkantili süreci birkaç aylik çalismayla Bakanlik olarak hükûmetimizin destegiyle büyük ölçüde sona erdirdik. Artik stoklar ortadan kalkti, arabalar görünür oldu. 3 saatte teslimler basladi. Ikinci el piyasada yüzde 15 düsüs var. Birinci elde, sifir arabalarda yüzde 10-15 civarinda kampanyalar basladi."

Ticaret Bakanligi olarak diger sektörlerde de benzer çalismalar yürüttüklerini vurgulayan Bolat sözlerini söyle tamamladi:

"Bakanlik olarak bu ay içinde, kisa bir sürede 1500 yeni memur alimini gerçeklestirecegiz. Resmi Gazete'de yayinlandi, izin çikti. Bu arkadaslarimizi bütün Türkiye sathinda mevcut denetim yapan kadrolarimizin yanina ilave ederek piyasa denetimlerini siklastiracagiz. Piyasalar normale dönene kadar da çok siki bir sekilde insallah halkimizin, tüketicilerin zarar görmeyecegi oturmus, rekabetçi, adil bir piyasa düzenini saglamaya gayret edecegiz. Bunda kararliyiz. Insallah kazan-kazan prensibiyle hem alicilarin hem saticilarin kazanacagi istikrarli piyasa ekonomisi sartlarinda çok daha bereketli, verimli ve büyüyen Türkiye'yi hep birlikte insa edecegiz."

Toplantida Bursa Valisi Mahmut Demirtas ile BTSO Baskani Ibrahim Burkay da katilimcilara hitap etti.

Programa Ticaret Bakan Yardimcilari Özgür Volkan Agar, Mustafa Tuzcu ve Mahmut Gürcan, Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) Baskani Mustafa Gültepe, Uludag Ihracatçi Birlikleri (UIB) Koordinatör Baskani Baran Çelik, Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Alinur Aktas, AK Parti Il Baskani Davut Gürkan ile çok sayida is insani katildi.