Taylandlilar, Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyon dolardan fazla yardim topladiSalih Okuroglu,Muhammet Tarhan- Tayland Seyhül Islam Ofisi Insani Yardim Agi Konseyi Genel Sekreteri Anusorn Sriadulpan:- "Kahramanmaras'a vardigimizda binalarin yaklasik yüzde 90'inin yikilmis olduguna sahit olduk"

Taylandlilar, Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyon dolardan fazla yardim topladiSalih Okuroglu,Muhammet Tarhan- Tayland Seyhül Islam Ofisi Insani Yardim Agi Konseyi Genel Sekreteri Anusorn Sriadulpan:- "Kahramanmaras'a vardigimizda binalarin yaklasik yüzde 90'inin yikilmis olduguna sahit olduk"

ANKARA (AA) - MUHAMMET TARHAN/SALIH OKUROGLU - Tayland Seyhül Islam Ofisi Insani Yardim Agi Konseyi Genel Sekreteri Anusorn Sriadulpan, 6 Subat'ta meydana gelen Kahramanmaras merkezli depremleri duyduklarinda "Türk halkinin bir parçasi olmalari gerektigini hissettiklerini" belirterek, Taylandlilarin depremzedeler için 1 milyon dolardan fazla bagis topladigini söyledi.

Tayland'daki Müslüman toplulugun en yüksek idari otoritesi olan Tayland Seyhül Islam Ofisinden Türkiye'ye gelen üst düzey yetkililer, Kahramanmaras merkezli depremlerden etkilenen bazi sehirleri ziyaret etti.

Heyette yer alan Müslüman lider Sriadulpan, deprem bölgesindeki izlenimlerini, Tayland halkinin Türkiye'deki depremzedeler için yürüttügü yardim faaliyetlerini ve bagis kampanyalarini AA muhabirlerine anlatti.

Sriadulpan, depremlerin ilk günlerinde Tayland'dan yola çikan ekiplerin Türkiye'ye ulastigini belirterek, Seyhül Islam Ofisi olarak depremleri duyar duymaz Tayland'daki tüm Müslümanlara Türkiye'deki depremzedeler için bagis yapma çagrisinda bulunduklarini söyledi.

Tayland'da Türkiye'deki depremzedeler için yürütülen bagis kampanyalariyla Müslüman veya gayrimüslim fark etmeksizin tüm Taylandlilardan yardim topladiklarini anlatan Sriadulpan, Seyhül Islam Ofisinin "Sinir yok, din ayrimi yok" sloganiyla hareket ettigine dikkati çekti.

- "Yardim etme sirasi Taylandlilardaydi"

Türk ve Tayland halki arasindaki iliskinin 200 yil önceye, Osmanli Devleti'ne kadar uzanan geçmise sahip oldugu belirten Sriadulpan, "Günümüzde de birçok Taylandli ögrenci, Türkiye'nin temin ettigi burslardan faydalaniyor. Bundan dolayi yardim etme sirasi Taylandlilardaydi." ifadelerini kullandi.

Sriadulpan, deprem haberini aldiklarinda "Türk halkinin bir parçasi olmalari gerektigini hissettiklerini" belirterek, Taylandlilarin devlet yardimlari hariç Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyon dolardan fazla bagis topladigini kaydetti.

12 Mart'ta Türkiye'ye geldigini, depremlerden en çok etkilenen Hatay, Adiyaman ve Kahramanmaras'i ziyaret ettigini anlatan Sriadulpan, "Kahramanmaras'a vardigimizda binalarin yaklasik yüzde 90'inin yikilmis olduguna sahit olduk." dedi.

Oglunun 10 yildir Türkiye'de egitim gördügünü ve yeni mezun oldugunu ifade eden Sriadulpan, depremzedelere destek olmak amaciyla Türkiye'ye ancak yeni gelebildigini dile getirdi.

- "Türk halkinin güler yüzlülügü sayesinde kendimi evimde gibi hissettim"

Türkiye'deki ramazan deneyimini de paylasan Sriadulpan, ramazanin ilk gününü Istanbul'da geçirdigini, Fatih Camisi'nde iftar yaptigini söyledi.

Sriadulpan, iftarda vatandaslarin kendisine hurma ve yemek ikram ettigini belirterek, Türk halkinin misafirperverligine dikkati çekti.

Sriadulpan, "Böylesine soguk bir havada bile insanlar bir araya geliyor. Uzak bir ülkeden gelmeme ragmen Türk halkinin güler yüzlülügü sayesinde kendimi evimde gibi hissettim. 'Tek basima yürüdügümde bile yalniz degilim.' dedim." degerlendirmesinde bulundu.

Yasanan depremlerin insanlari bir araya getirdigine isaret eden Sriadulpan, "Islam'in buyurdugu gibi iyiligi tüm dünyaya yaymaliyiz." dedi.