Sudanli general Kebbasi, Güney Sudan Devlet Baskani Mayardit ile görüstüÖmer Erdem

Sudanli general Kebbasi, Güney Sudan Devlet Baskani Mayardit ile görüstüÖmer Erdem

HARTUM (AA) - Güney Sudan Devlet Baskani Salva Kiir Mayardit, baskent Cuba'daki konutunda, Sudan Egemenlik Konseyi Üyesi Orgeneral Semseddin Kebbasi ile Sudan Disisleri Bakani Ali Sadik ve Sudan Savunma Bakani Korgeneral Yasin Ibrahim'i kabul etti.

Sudan resmi haber ajansi SUNA'ya göre, görüsmede Güney Sudan hükûmeti adina Güney Sudan Devlet Baskani Danismani Tut Gulwak da hazir bulundu.

Görüsmede, iki ülke iliskilerinin, çesitli alanlardaki isbirligi ve ortak koordinasyonun yani sira ortak bölgesel konulardaki istisarelerin gelistirilmesi ele alindi.

Kebbasi, Güney Sudan Devlet Baskani Mayardit'e Sudan'da devam eden siyasi süreç hakkinda bilgi verdi.

Sudan Disisleri Bakani Sadik, gazetecilere yaptigi açiklamada, Egemenlik Konseyi Üyesi Kebbasi'nin Güney Sudan'daki temaslarinin, Sudan'in dönem baskanligini yürüttügü Dogu Afrika bloku Hükümetlerarasi Kalkinma Otoritesinin (IGAD) Güney Sudan'da yeniden canlandirilan baris anlasmasinin uygulanmasi dogrultusunda bölgedeki güvenlik, istikrar ve barisin yayilmasi çalismalari çerçevesinde gerçeklestigini belirtti.

Sadik, baris anlasmasinin uygulanmasinin önündeki engellerin asilmasi için ülkesinin Güney Sudan'daki taraflara desteginin sürecegini teyit etti.

Orgeneral Kebbasi ayrica Güney Sudan Devlet Baskani Yardimcilari Riek Machar ve Hüseyin Abdulbaki ile de ayri ayri görüstü.