Sudan, Ingiltere'nin BM'ye sundugu karar taslagini reddettiAhmed Satti

Sudan, Ingiltere'nin BM'ye sundugu karar taslagini reddettiAhmed Satti

PORT SUDAN (AA) - Sudan, Ingiltere'nin Birlesmis Milletler (BM) Insan Haklari Konseyine sundugu karar taslagini, "ülkede çatisan ordu ve Hizli Destek Kuvvetlerini (HDK) esit olarak gösterdigi gerekçesiyle" reddetti.

Sudan Disisleri Bakanligindan yapilan yazili açiklamada, Ingiltere basta olmak üzere bazi Batili ülkelerin BM Insan Haklari Konseyine bir karar taslagi sundugu belirtildi.

Açiklamada, taslagin "ülkede çatisan ordu ve Hizli Destek Kuvvetleri'ni (HDK) esit olarak gösterdigi" ve bu nedenle reddedildigi kaydedildi.

Karar taslaginin "objektiflik ve adaletten yoksun" oldugu öne sürülen açiklamada, "Çünkü bu karar taslagi, Sudan Silahli Kuvvetleri ve isyanci milisleri (HDK) esit gösteriyor." ifadeleri yer aldi.

Açiklamada, "Sudan, BM üyesi bir ülke olarak birligini, bagimsizligini, güvenligini ve istikrarini hedef alan, bölgedeki bazi ülkelerden parali askerin de yer aldigi (HDK) milislerin baslattigi bir savasla karsi karsiyadir ve bu milisler bilinen dis çevreler tarafindan destekleniyor." degerlendirmesi yer aldi.

Ingiltere'nin öncülük ettigi Almanya, Norveç ve ABD'nin katildigi 4 Agustos'ta sunulan karar taslagi, savasin yiktigi Sudan'daki insan haklari ihlallerini izleyecek ve raporlayacak, mültecilere, kadinlara, çocuklara ve diger kisilere karsi islenen olasi suçlari arastirmak üzere üç kisilik bir arastirma uzman ekibinin ülkeye gönderilmesini öngörüyor.

- Sudan'da ordu ile HDK arasindaki çatismalar

Dogu Afrika ülkesi Sudan'da, 15 Nisan'da ordu ve Hizli Destek Kuvvetleri (HDK) arasinda çatismalar baslamisti.

BM'ye göre en az 5 bin kisinin hayatini kaybettigi ve 12 bin kisinin yaralandigi çatismalar nedeniyle 5 milyondan fazla kisi yerinden edildi.

Sudan Egemenlik Konseyi Baskani ve Ordu Komutani Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 6 Eylül'de, devlete karsi isyan etmesi, vatandaslara karsi agir ihlaller islemesi ve ülkenin altyapisini kasitli olarak sabote etmesi gerekçesiyle HDK'yi feshetme karari almisti.

Burhan, uluslararasi toplumun, orduyla nisan ortasindan beri çatisan HDK'nin "terörist grup" olarak kabul etmesi için çagrida bulunmustu.