Opel Astra, 2023 Red Dot Ödülü’nü kazandiFurkan Gençoglu- Yeni Opel Astra ve station wagon karoserli Astra Sports Tourer, etkileyici modern Alman tasarimiyla Red Dot Ödülleri’nin 43 üyeli uluslararasi jürisinin de begenisini kazandi

Opel Astra, 2023 Red Dot Ödülü’nü kazandiFurkan Gençoglu- Yeni Opel Astra ve station wagon karoserli Astra Sports Tourer, etkileyici modern Alman tasarimiyla Red Dot Ödülleri’nin 43 üyeli uluslararasi jürisinin de begenisini kazandi

ISTANBUL (AA) - Opel Astra, 2023 Red Dot Ödülleri’nin “Ürün Tasarimi” kategorisinde yeni bir ödüle daha layik görüldü.

Opel'den yapilan açiklamaya göre, yeni Opel Astra ve station wagon karoserli Astra Sports Tourer, etkileyici modern Alman tasarimiyla Red Dot Ödülleri’nin 43 üyeli uluslararasi jürisinin de begenisini kazandi.

Ödül serisine eklenen bu basari öncesinde Opel Astra, 2022 Altin Direksiyon Ödülü, 2022 Yilinin Aile Otomobili ve Alman Otomobili Ödülleri’nin (GCOTY) bagimsiz jürileri tarafindan 2023 Yilinin Alman Kompakt Otomobili seçilmisti.

Açiklamada görüslerine yer verilen Opel’in Tasarimdan Sorumlu Baskan Yardimcisi Mark Adams, “Cesur ve yalin tasarim felsefemiz ile yeni nesil Opel Astra’miz gerçekten parliyor. Her yeni Opel modeli gibi, Astra da etkileyici Opel Vizör marka yüzüyle yollara çikiyor ve yenilikçi teknolojiyi duygusal bir tasarimla birlestiriyor. Pure Panel kokpiti de bu prensibe göre gelistirdik. Tamamen dijital Pure Panel, sezgisel olarak kullanilabiliyor ve gerekli olan detaya odaklanilmasini sagliyor.” seklinde konustu.

Yeni Astra verimli motor seçeneklerine ek olarak, yakinda yollara çikacak tamamen elektrikli Astra Elektrik ile çevreci sürüse odaklaniyor, ayni zamanda yalin ve heyecan verici hatlariyla göz kamastiriyor. Markanin ilk olarak Mokka’da kullandigi yeni marka yüzü Opel Vizör, dikey ve yatay eksenlerin Opel Simsek logosunda kesismesiyle, Opel Compass tasarim felsefesini takip ediyor.

Vizör, ön cepheyi tamamen kapliyor. Böylece yeni Astra’nin daha da genis görünmesini sagliyor. Ayni zamanda istege bagli olarak sunulan ultra ince Intelli-Lux LED farlar ve Intelli-Vision sisteminin ön kamerasi gibi teknolojiler de sorunsuz bir sekilde tasarim bütünlügüne entegre ediliyor. Yeni nesil Opel Astra’ya yandan bakildiginda, C sütununun öne dogru belirgin sekildeki egimi dinamizm izlenimini artiriyor.

- Yeni nesil Pure Panel dikkat çekiyor

Otomobilin arka bölümünde devam eden Opel Compass detaylari, ortada konumlandirilan Simsek logosu, dikey olarak yüksege konumlandirilan 3. stop lambasi ve arka farlar ile tekrarlaniyor. Tüm dis aydinlatmalarda oldugu gibi burada da enerji tasarruflu LED teknolojisi kullaniliyor. Ileri teknoloji kompozit malzemeden üretilen arka taraftaki simsek logosu, ayni zamanda bagaj kapaginin açilmasi için de kullaniliyor. Bu teknoloji ayni zamanda ince stop lambalari gibi tasarim detaylarinin hassas bir sekilde uygulanabilmesine olanak sagliyor.

Genel tasarimdaki Alman hassasiyeti ve dengesi, zaman siçramasinin gerçeklestigi iç mekanda da geçerliligini sürdürüyor. Yeni nesil Pure Panel, her yönüyle dikkat çekiyor. Bu genis, dijital kokpit, sürücü tarafindaki havalandirma ile birlikte yatay biçimde entegre edilmis iki adet 10 inçlik ekrana sahip bulunuyor. Yeni Opel Astra ile analog enstrümanlar tarihe karisirken ön camdaki yansimalari önleyen kepenk benzeri bir katman sayesinde, ekranlarin üzerinde bir siperlige gerek kalmiyor. Bu da ileri teknolojik islevselligi ve ambiyansi daha da gelistiriyor.

Opel tasarimcilari ve mühendisleri, sürücünün gerekli tüm bilgi ve kumandalara erismesi için büyük çaba harcadi. Ince tasarimli tuslari ile Pure Panel, gözü rahatsiz edebilecek unsurlardan arindirildi. Böylece alt menülere ihtiyaç duymadan dijitallesme ve sezgisel kullanim arasindaki optimum denge saglandi. Buradaki anahtar kelime “Görsel Detoks” olarak tanimlaniyor. Kaliteli, AGR sertifikali, ergonomik koltuklarla birlikte Astra, hem içeride hem disarida iyi hissettiren modern bir atmosfere sahip bulunuyor.

Güncel Opel Astra nesli, Red Dot Ödülü ile Opel’in uzun ödül listesine bir ekleme daha yapiyor. Daha önce çok sayida Opel modeli ve iletisim araci bu özel ödülle taçlandirildi. Dünyanin en büyük tasarim ödüllerinden biri olan Red Dot Ödülü, 60 yili askin süredir “Ürün Tasarimi”, “Marka ve Iletisim Tasarimi” ve “Tasarim Konsepti” kategorilerinde yenilikçi tasarimlari ödüllendiriyor. Jüri, 2023 yilinda 60 ülkenin ürünlerini degerlendirdi. Bu ödül, bir yarisma olarak degil, bireysel bir ürün testi olarak da ele aliniyor.