Mugla'da yakilarak öldürüldügü öne sürülen kadinin esi, kayinvalidesi ve kayinbiraderine agirlastirilmis müebbet istemiAli Riza Akkir,Durmus Genç

Mugla'da yakilarak öldürüldügü öne sürülen kadinin esi, kayinvalidesi ve kayinbiraderine agirlastirilmis müebbet istemiAli Riza Akkir,Durmus Genç

MUGLA (AA) - Mugla'nin Yatagan ilçesinde yakilarak öldürüldügü iddia edilen kadinin esi, kayinvalidesi ve kayinbiraderi hakkinda agirlastirilmis müebbet hapis cezasi istendi.

Mugla Cumhuriyet Bassavciliginca Figen Ç'nin (40) 21 Ocak'ta ölümüne iliskin iddianame hazirlandi.

Sanik ve tanik ifadelerine yer verilen iddianamede, maktulün esi M.E.A.Ç, kayinbiraderi S.Ç, kayinvalidesi H.Ç'nin çeliskili ifadelerinin, olayin intihar olmadigini gösterdigi belirtildi.

Iddianamede, Adli Tip Kurumu 1'inci Adli Tip Ihtisas Kurulunun otopsi raporunda maktulden alinan doku örneklerinde Figen Ç'nin zehirlenerek öldügünün tibbi delillerinin bulunmadigi vurgulandi.

Çiftin 6 yasindaki ogullarinin Adli Görüsme Odasi'nda verdigi ifadenin de yer aldigi iddianameye göre çocuk olayi söyle anlatti:

"Babamin annemi yaktigini gördüm. Evde oyun oynuyordum, annem asagidaydi babam annemi yakti. 'Amca gel' diye bagirdim. Amcam çesme ile annemi söndürdü."

Iddianamede, 112 Acil Çagri Merkezi'ni arayan süpheli V.S'nin birisinin yakildigi ihbarinda bulundugu belirtildi.

Figen Ç'nin esi, kayinvalidesi ve kayinbiraderine agirlastirilmis müebbet hapis cezasi talep edilen iddianamede, süpheli V.S. hakkinda ise 5 yil hapis cezasi istendi.

Iddianame, Mugla 2. Agir Ceza Mahkemesince kabul edildi.

- Olay

Yesilbagcilar Mahallesi'nden 21 Ocak'ta, 112 Acil Çagri Merkezi'ni arayan S.Ç. yengesi Figen Ç'nin öldügü ihbarinda bulunmustu. Üzerine benzin döküp, kendini atese vererek hayatini kaybettigi belirtilen Figen Ç'nin cenazesi incelemenin ardindan Mugla Adli Tip Kurumuna gönderilmisti. Gözaltina alinan kadinin esi M.E.A.Ç. ve kayinbiraderi S.Ç. adli kontrol sartiyla serbest birakilmisti.

Savciligin talimati üzerine süpheliler M.E.A.Ç, S.Ç, H.Ç. ve V.S. gözaltina alinmisti. Zanlilardan M.E.A.Ç, S.Ç. ve H.Ç. çikarildiklari nöbetçi sulh ceza hakimligince "kasten öldürme" suçundan tutuklanmis, V.S. ise serbest birakilmisti.