MHP Genel Baskan Yardimcisi Yilik, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nü kutladiMehmet Tosun

MHP Genel Baskan Yardimcisi Yilik, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nü kutladiMehmet Tosun

ANKARA (AA) - MHP Genel Baskan Yardimcisi Pelin Yilik, tüm kadinlarin ve sehit annelerinin, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nü kutladi.

Yilik, "8 Mart Dünya Kadinlar Günü" dolayisiyla yaptigi yazili açiklamada, Türk kadininin, geçmis yüzyillardan bugüne kadar, toplumun her kesiminde, üstlendikleri her görevde övgüye layik bir sekilde sorumlulugunu yerine getirdigini belirtti.

Toplumlarin gelismelerindeki en büyük payin kadinlara ait oldugunu vurgulayan Yilik, kadinin, kültür aktaricisi, dil ögreticisi, kurumsallasma ve düzen olusumundaki rolünün yadsinamayacak düzeyde oldugunun altini çizdi.

Bugünün dünyasinda, ortaya çikan hizli teknolojik ve toplumsal degisimlerin etkisiyle, toplumun saglam temeller üzerinde insa edilmesi ve aile yapisinin saglikli bir sekilde devam etmesi için kadinlarin çok büyük öneme sahip olduguna isaret eden Yilik, "Aileyi olusturan temel unsurlardan biri kadindir. Ailenin kendi arasinda sürdürdügü birlikteligin saglamligi, toplumu güçlü bir sekilde ayakta tutacak, dolayisiyla devletin varligini saglam temeller üzerine kuracaktir." ifadesini kullandi.

Yilik, kadinin, annelik özelliginden kaynaklanan yüce bir deger oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"Kadin var oldukça aile de var olacak, aile var oldukça devlet de var olacaktir. Kadinin önemsendigi bir toplumda bireyler de önemsenmektedir. Kadinlar, aile birliginin teminati, gelecegimiz olan çocuklarimizin istikbalini emegiyle ilmek ilmek isleyen karsiliksiz sevginin kaynagidir. Kadin, tüm güzelliklerin baslangiç noktasi, gerek kamusal hayatta gerekse siyasi hayatta varligiyla önemli basarilara imza atan gurur kaynagidir. Kadin, gelecek nesillerin yetismesinde ana aktör, milletimizin istikbalinin de mimaridir. Kadin, egitimiyle, kariyeriyle, toplumsal ve siyasal alandaki varligiyla milletlerin göz bebegidir."

- "Çalismalarimizi azim ve kararlilikla sürdürecegiz"

Kahramanmaras merkezli depremlerin ardindan, devletin ve milletin, acilarin üstesinden gelmek ve yaralari bir an önce sarmak için mücadele ettigini hatirlatan Yilik, bu mücadelede en büyük sorumlulugu yüklenen kadinlarin hakkini ödemenin mümkün olmadigini vurguladi.

Türkiye'nin içinde bulundugu zor zamanlarda, karanliktan aydinliga çikmak için kilit rol üstlenenin yine kadinlar olduguna dikkati çeken Yilik, sunlari kaydetti:

"Toplumsal anlamda kadinlarimizin hak ettigi yeri edindigi, kadin ve siddet kelimelerinin bir araya gelmedigi süreçlere erismemiz için bugüne kadar kararlilikla sürdürdügümüz çalismalarimizi ayni azim ve kararlilikla sürdürecegimizi tekraren ifade ediyorum. Kadinlik onurunu, insanligin onuru olarak görmeden ve kadin haklarinin, en tabii insan hakki oldugu gerçegini kabullenmeden atilacak adimlarin amacina ulasamayacagini bilmek gerekir. Bu vesileyle tüm kadinlarimizin ve sehit analarimizin, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nü kutluyor, en derin saygi ve sevgilerimle kendilerini selamliyorum."