Kahramanmaras'ta katlanabilir konteynerlerin kurulumuna baslandiGökhan Çali- AFAD Baskani Yunus Sezer:- "Mayisin birinci haftasina kadar 10 binin üzerinde katlanabilir konteyneri kirsal alana kurmayi düsünüyoruz"

Kahramanmaras'ta katlanabilir konteynerlerin kurulumuna baslandiGökhan Çali- AFAD Baskani Yunus Sezer:- "Mayisin birinci haftasina kadar 10 binin üzerinde katlanabilir konteyneri kirsal alana kurmayi düsünüyoruz"

KAHRAMANMARAS (AA) - Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Baskani Yunus Sezer, mayisin birinci haftasina kadar 10 binin üzerinde katlanabilir konteyneri kirsal alana kurmayi düsündüklerini söyledi.

Ekipler, barinma sorununu çözmek için baslatilan çalismalar kapsaminda Dulkadiroglu ilçesine bagli Güzelyurt Mahallesi'nde katlanabilir konteynerleri kurmaya basladi.

Bölgede incelemelere bulunan Sezer, katlanabilir konteynerlerin daha sonraki afetlerde de kullanilabilecegine isaret ederek, vatandaslara birakabilecekleri, kirsal alanda kurulabilecek konteyner modeli gelistirdiklerini vurguladi.

Sezer, köy sakinlerinin tercihlerine göre konteynerlerin kurulumlarinin yapildigina dikkati çekerek, söyle devam etti:

"Ilk kez bugün Kahramanmaras'ta, bu köyümüzde kurmaya basladik. Mayisin birinci haftasina kadar 10 binin üzerinde katlanabilir konteyneri kirsal alana kurmayi düsünüyoruz. Bu sadece Kahramanmaras için degil, bütün 10 ilimizdeki ve 10 binin üzerindeki köyümüze bunlari yerlestirecegiz ve kuracagiz."

Vatandaslarin her türlü ihtiyaçlarinin da karsilanacaginin altini çizen Sezer, su degerlendirmede bulundu:

"Su ana kadar 760 bin çadirin sahada kurulumunu gerçeklestirdik ve 222 çadir kentimiz var. Yine bireysel çadirlarimiz bütün evlerin önünde, sizler de görüyorsunuz. Isteyen bütün vatandaslarimizin ihtiyaçlarini karsilama noktasinda çalismalarimiz devam ediyor. Depremin ilk gününden itibaren hem içeride hem de yurtdisindan çadir tedariklerimiz devam ediyor. Su an itibariyla hem ülke içerisinde 5 bin çadir ve ülke disinda da 6 uçakla sürekli trenle ve deniz yoluyla çadirlarimizi getirerek burada depremzede vatandaslarimizin ihtiyaçlarini karsiliyoruz."

Sezer, bir taraftan da konteyner kentler noktasinda çalistiklarini belirterek, "Depremin ikinci gününden itibaren yine yogun bir çalisma ortaya koyduk ve 10 milyon metrekare alanda konteyner altyapisi çalismasini devam ettiriyoruz ve su anda 308 konteyner kent planladik ve depremin ikinci ayinda olmamiza ragmen su anda 72 bin konteyneri sahaya indirmis durumdayiz." dedi.