Israil güçleri, Bati Seria'da 2 Filistinliyi öldürdü, 3 kisiyi yaraladiQais Omar Darwesh Omar,Mahmut Geldi

Israil güçleri, Bati Seria'da 2 Filistinliyi öldürdü, 3 kisiyi yaraladiQais Omar Darwesh Omar,Mahmut Geldi

RAMALLAH (AA) - Israil ordusunun, isgal altindaki Bati Seria'da düzenledigi baskinlarda 2 Filistinliyi öldürdügü ve 3 kisiyi yaraladigi bildirildi.

Görgü taniklarindan alinan bilgiye göre, Israil askerlerince Bati Seria'nin kuzeyindeki Tulkerem kenti yakinlarinda Filistinli 2 kisiye ates açildi.

Israil askerlerinin, ilk yardim için Filistinlilere müdahale edilmesine de izin vermedigi ifade edildi.

Filistin Saglik Bakanligindan yaptigi açiklamada, Israil askerlerinin saldirdigi 23 yasindaki Abdurrahman Faris Muhammed Ata ve 27 yasindaki Huzeyfe Admam Muhammed Faris'in yasamini yitirdigi belirtildi.

Israil ordusundan yapilan açiklamada ise daha önce askeri araca ates açtigi iddia edilen silahli 2 kisinin Tulkerem'in Sufe köyü yakinlarinda vuruldugu kaydedildi.

Öte yandan Israil ordusu tarafindan Tulkerem'deki bir mülteci kampina da baskin düzenlendigini aktaran görgü taniklari, silah seslerinin duyuldugu ve yaklasik bir saat süren olaylardan sonra Israil askerlerinin kamptan çekildigi bilgisini paylasti.

- Israil'in Nablus'taki baskininda 3 Filistinli yaralandi

Israil ordusunun ayrica Yahudi yerlesimcilerin "Yusuf Türbesi"ne girisini saglamak amaciyla Nablus'un dogusundaki Balata Mülteci Kampi'na buldozer esliginde baskin düzenledigi belirtildi.

Görgü taniklarinin aktardigina göre, baskina tepki gösteren bölge sakini Filistinliler ile Israil askerleri arasinda olaylar çikti. Filistinli gençler, tas ve molotofkokteyli attiklari askeri araçlarin bölgeye girisini engellemek için yollari kapatmaya çalisti.

Israil askerleri, Filistinlilere müdahalede plastik mermi ve gaz bombasinin yani sira gerçek mermi de kullandi.

Filistin Kizilayindan yapilan yazili açiklamada, Nablus'un dogusundaki olaylarda Filistinli 3 kisinin gerçek mermiyle yaralandigi kaydedildi.

Açiklamada, aralarinda plastik mermiyle vurulanlarin da oldugu yaklasik 190 kisinin de gaz bombalarindan etkilenerek bogulma tehlikesi geçirdigi ifade edildi.

- "Yusuf Türbesi"

Nablus'un dogusunda bulunan "Yusuf Türbesi", Yahudiler tarafindan kutsal bir mekan olarak kabul ediliyor. Yahudiler, Yusuf Peygamberin kemiklerinin Misir'dan getirilip burada defnedildigine inaniyor.

Filistinli tarihi eser uzmanlari ise türbenin birkaç yüzyillik geçmisi oldugunu ve Hazreti Yusuf'a degil, Yusuf Duveykat isimli Müslüman bir alime ait oldugunu belirtiyor.