Ispanya'da baslayan ikinci grip dalgasi uzmanlari sasirttiSenhan Bolelli

Ispanya'da baslayan ikinci grip dalgasi uzmanlari sasirttiSenhan Bolelli

MADRID (AA) - Ispanya'da sonbahar-kis döneminde ikinci kez görülen grip dalgasi, uzmanlar tarafindan solunum virüslerinde alisik olunmayan bir durum olarak degerlendirildi.

Ülkede kasim-aralik ayinda görülen "grip A" dalgasindan sonra subat ayindan itibaren "grip B" dalgasi basladi.

Carlos III Saglik Enstitüsü, grip B dalgasiyla ilgili yayimladigi raporda, normalde ilkbahara dogru azalmasi beklenen grip vakalarinin su anda sik görülmesinin ve bir sonbahar-kis dönemi içinde iki kez grip dalgasi çikmasinin "olagan disiligina" dikkati çekti.

Verilere göre, 20-26 Subat tarihlerinde her 100 bin kisiden 258'inde grip vakasi görüldügü, subat ortasinda bu sayinin 270 oldugu bilgisi paylasildi.

Uzmanlar, Kovid-19'dan dolayi alinan önlemlerin etkisiyle vücut direncinin diger virüslere karsi düstügünü belirterek, "Kovid-19 bagisiklik sistemini etkiledi, bu bilimsel olarak tanimlanan bir bulgu. Bu da bizi her türlü solunum hastaligina daha yatkin hale getiriyor. Bu ikinci dalga birlikte yasamin tekrar eskiye dönmesiyle birlikte hizla yükseldi." görüsünü savundu.

Grip B dalgasinin özellikle 15 yas alti çocuklarda görüldügü ifade edildi.

Ispanyol basini da alisilmisin disinda görülen grip vakalari için "Son aylarda eger atesin yoksa, burnun akmiyorsa ve öksürügün yoksa sanslisin." diye yazdi.

Grip B dalgasinin Ispanya'dakine benzer sekilde Fransa'da da yüksek düzeyde oldugu belirtildi.