Bilmediklerinizi Haber Ediyoruz ,Güncel Haberler , Haberediyoruz - Türkiye Haberleri , Son Dakika Haberleri , Yerel Haberler

"Mevlana” Diyarında 743.Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri Başladı

Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada Kurtulmuş, yapılacak etkinliklerin bu yıl “Birlik Vakti” temasıyla icra edilmesinin çok anlamlı olduğunu aktardı.

Kurtulmuş, Hazreti Mevlâna’nın "Biz, bu dünyaya bölmeye, parçalamaya ve dağıtmaya gelmedik. Biz bu dünyaya birleştirmeye, derlemeye, toparlamaya ve büyütmeye geldik" sözünün, "Birlik Vakti" sloganıyla son derece anlamlı olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

Kurtulmuş; Bu söz, bu yılki törenlere rehberlik edecektir. Bu söz, hem ülkemiz için hem de maalesef paramparça edilmiş coğrafyamız için yeniden uyarıcı bir mahiyette, hepimizi yeniden uyandırmasını temenni ediyorum. Hazreti Mevlâna, 'Gel, ne olursan ol gel' çağrısıyla insanları bir olana, tek olana, irfani olana ve hikmete ait olana davet etmiştir. Aslında, Hazreti Mevlâna, tek kelimeyle kesret içinde vahdete ve tevhide davet etmiştir. O davetin, bugünlerde çok daha fazla ihtiyacımız olan bir davet olduğunu ifade etmek isterim. İnsanların mezhepleri ve meşrepleri üzerinden ayrılmaya çalışıldığı, etnik kimlikleri üzerinden birbirinden farklılaştırılmaya çalışıldığı, insanların hayat tarzları ve dini inanışları dolayısıyla birbirinden uzaklaştırılmaya çalışıldığı günümüzde, her şeyden daha çok kesret içinde vahdet anlayışıyla, tevhidin birleştiriciliğinde, birlik olma vaktidir. Bu yıl törenlerin başta bizim insanlarımız olmak üzere bu coğrafyanın insanlarına birlik meselesini yeniden hatırlatmasını ümit ediyorum dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de törenlerin şehir, ülke ve insanlara hayırlar getirmesini diledi.

Hazreti Mevlâna’nın sözlerini, 743 yıl sonra da aynı hassasiyetle dinlediklerini aktaran Akyürek, "Ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Törenlerde 150'ye yakın programla on günde büyük bir kültür hareketine ev sahipliği yapacağız. Yurt içi ve yurt dışından misafirlerimizi bekliyoruz." diye konuştu.

Konya Valisi Yakup Canbolat da Hazreti Mevlâna’nın, düşünceleriyle günümüze ışık tuttuğunu söyledi. Olgun insan olabilmek için Hazreti Pir'in fikirlerinin önemine dikkati çeken Canbolat, şiddetin, ayrılıkların yaşandığı dünyada, Mevlâna’nın sözlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet