Bilmediklerinizi Haber Ediyoruz ,Güncel Haberler , Haberediyoruz - Türkiye Haberleri , Son Dakika Haberleri , Yerel Haberler

Diyanet’ten Hac ve Umre Açıklaması

Osman Yavuz’un Diyanet İşleri Başkanlığına yazdığı açık mektubu ve halktan gelen tepkiler üzerine Diyanet’ten açıklama yapıldı.

Diyanet’ten Hac ve Umre Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, hac ve umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamladığını duyurdu. Başkanlık, 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren hac ve umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini bildirdi.

Vatandaşların tercihlerini belirlemek için sistemde kaydı bulunan bütün hacı adaylarının kayıtlarının yenileneceğini, kaydı olmayanların ise ön kayıt yaptıracaklarını ifade eden Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda 1 milyon 800 bin kayıtlı hacı adayımız var. Bu vatandaşlarımızın da hiçbir endişesi olmasın. Tamamına müftülüklerimiz aracılığıyla, medya aracılığıyla tarihleri duyuracağız. Her vatandaşımız o tarihi öğrenecek ve o süre içerisinde elektronik ortamda ya da müftülüğe gitmek suretiyle bizzat kaydını kendisi yenileyecek. Daha önce vatandaşlarımızın kaydını otomatik olarak kendimiz yeniliyorduk. Ama şöyle sorunlar oldu, bazı vatandaşlarımızın rahatsızlığı var, gidemeyecek durumda, bazılarının daha önce yazıldığı yılda maddi durumu iyiydi, şimdi maddi durumu iyi olmayabiliyor. Geçen sene kurada adları çıktığı halde 10 bine yakın vatandaşımız gidemedi. Dolayısıyla hem kayıtlarımızı güncelleyip sağlıklı hale getireceğiz hem de vatandaşımızın tercihini de orada net olarak alacağız. Böylece inşallah kayıtlarımızı daha sağlıklı hale getireceğiz. Vatandaşlarımız endişe etmesin, kaç yıl önce yazılmışsa o hakkı zaten duruyor. Hiçbir şekilde hak kaybı olmayacak."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet