HÜDA PAR Genel Baskani Yapicioglu Zeytinburnu'ndaki kongrede konustu:Fatih Ulas- "Hiçbir ittifak olmasa da insallah biz seçime hazirlikliyiz. Seçimlere tek basimiza girecekmisiz gibi çalismalarimiz devam ediyor. Ama bu su demek degildir. 'Ittifaklara kapi kapandi, ittifaklar bitti' demek degildir. Mümkünse, sartlar elverirse ittifaklar da olabilir, olacaktir" - "Kendi sehrini birakip memleketin baska taraflarinda sürekli dolasan, idare ettigi sehrin sorunlarindan baska her sorunla ilgilenen ama

HÜDA PAR Genel Baskani Yapicioglu Zeytinburnu'ndaki kongrede konustu:Fatih Ulas- "Hiçbir ittifak olmasa da insallah biz seçime hazirlikliyiz. Seçimlere tek basimiza girecekmisiz gibi çalismalarimiz devam ediyor. Ama bu su demek degildir. 'Ittifaklara kapi kapandi, ittifaklar bitti' demek degildir. Mümkünse, sartlar elverirse ittifaklar da olabilir, olacaktir"
- "Kendi sehrini birakip memleketin baska taraflarinda sürekli dolasan, idare ettigi sehrin sorunlarindan baska her sorunla ilgilenen ama

ISTANBUL (AA) - Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Baskani Zekeriya Yapicioglu, "Hiçbir ittifak olmasa da insallah biz seçime hazirlikliyiz. Seçimlere tek basimiza girecekmisiz gibi çalismalarimiz devam ediyor. Ama bu su demek degildir. 'Ittifaklara kapi kapandi, ittifaklar bitti' demek degildir. Mümkünse, sartlar elverirse ittifaklar da olabilir, olacaktir." dedi.

Yapicioglu, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen partisinin 4. Olagan Ilçe Kongresi'nde yaptigi konusmada, 2023 Genel Seçimleri'nde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'i yeniden baskan seçtirmek, parlamentoda bir temsil imkani elde etmek ve Cumhur Ittifaki'nin Meclis'te çogunlugu elde etmesi olmak üzere belirledikleri üç hedefi de gerçeklestiklerini söyledi.

Seçim sürecinde milleti birbirine karsi kiskirtmaya çalisanlar oldugunu ifade eden Yapicioglu, seçimi kaybeden ana muhalefet partisinin lideri Kemal Kiliçdaroglu'nun HÜDA PAR'a iliskin "Biz onlarin görüslerine katilmiyoruz ama bu bize onlari düsmanlastirma hakkini vermez." seklinde gazetecilere açiklama yaptigini aktardi.

Kiliçdaroglu'nun bu açiklamasi için "Insallah samimidir." degerlendirmesinde bulunan Yapicioglu, "Herhangi bir siyasi partinin, HÜDA PAR da dahil baska bir siyasi partiden mesruiyet gidermek gibi bir durumu yoktur. Bizim de elbette diger siyasi partiler gibi bir baska siyasi partinin onayina ihtiyacimiz yok. Bizim mesruiyetle ilgili bir kaygimiz yoktur ve biz israrla diyoruz ki siyaset mesru daire içerisinde yapilmalidir." diye konustu.

Yapicioglu, partisinin gücünü milletten alan ve milletin degerlerini savunan bir siyasi hareket oldugunu kaydetti.

31 Mart 2024'te yapilacak yerel seçimlerde ise hemen hemen bütün siyasi partilerin gözünün Istanbul'da olacaginin altini çizen Yapicioglu, söyle devam etti:

" 'Istanbul bir 5 yil daha kaybetmesin' diyoruz. Yerel idareciler, yerel yönetimlerin basindaki kisiler, yerel yönetimlere seçilen insanlar elbette siyasi kisilikleri dolayisiyla siyasi meselelerle de ilgilidirler. Fakat diyoruz ki yerel yöneticilerin önceligi yerel siyaset olsun, yerel hizmet olsun. Kendi sehrini birakip memleketin baska taraflarinda sürekli dolasan, idare ettigi sehrin sorunlarindan baska her sorunla ilgilenen ama kendi sehrini ilgisiz birakan ya da o sorunlarin çözümünü sürekli erteleyen yöneticilerden o sehre bir hayir gelmedigini insallah Istanbullu görmüstür."

Yerel seçimlere ittifak içerisinde mi yoksa ayri mi girecekleri yönündeki sorulara açiklik getirmek istedigini dile getiren Yapicioglu, "Biz her ihtimale haziriz. Hiçbir ittifak olmasa da insallah biz seçime hazirlikliyiz. Seçimlere tek basimiza girecekmisiz gibi çalismalarimiz devam ediyor. Ama bu su demek degildir. 'Ittifaklara kapi kapandi, ittifaklar bitti' demek degildir. Mümkünse, sartlar elverirse ittifaklar da olabilir, olacaktir." diye konustu.

- "Isteyen de çocugunu karma okula göndersin"

Yarin okul öncesi ve ilkokul 1. siniflar için egitim ve ögretim yilinin baslayacagini animsatan Yapicioglu, daha önce karma egitim dayatmasindan vazgeçilmesi yönündeki taleplerinin de çarpitildigini söyledi.

Yapicioglu, "Biz diyoruz ki karma egitimi dayatmayin. Isteyen veli kiz çocugunu kiz okuluna, erkek çocugunu erkek okuluna gönderebilsin. Bu bir haktir. Isteyen de çocugunu karma okula göndersin." ifadelerini kullandi.

Egitimde reforma degil bir devrime ihtiyaç olduguna dikkati çeken Yapicioglu, ilkögretimin devlet okullarinda parasiz oldugunu anlatti.

Yapicioglu, köylerde kapanan okullar varsa ögrencileri baska okullara tasima ücretini de Milli Egitim Bakanliginin karsiladigini belirterek, sehirlerdeki servis ücretleri ile ögrencilerin kirtasiye ihtiyaçlarinin da parasiz egitime dahil edilmesini istediklerini dile getirdi.

Kurulduklari 2012'den bu yana parti programina yazdiklari müstakil basliklarindan birinin de "yeni anayasa" ve "millet iradesi" oldugunu vurgulayan Yapicioglu, yürürlükteki 1982 askeri cunta anayasasinin maddelerinin üçte ikisinden fazlasinin degistirildigini, herkesin bu anayasanin degismesini istedigini sözlerine ekledi.