GÜNCELLEME - Gazeteci Merdan Yanardag'a 2 yil 6 ay hapis cezasiZeynep Yesildal- Katildigi televizyon programinda terör örgütü PKK/KCK'nin elebasi Öcalan ile ilgili açiklamalari nedeniyle tutuklu yargilanan Yanardag'i "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçundan 2 yil 6 ay hapis cezasina çarptiran mahkeme, sanigin tahliyesini kararlastirdi DETAYLAR EKLENDI

GÜNCELLEME - Gazeteci Merdan Yanardag'a 2 yil 6 ay hapis cezasiZeynep Yesildal- Katildigi televizyon programinda terör örgütü PKK/KCK'nin elebasi Öcalan ile ilgili açiklamalari nedeniyle tutuklu yargilanan Yanardag'i "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçundan 2 yil 6 ay hapis cezasina çarptiran mahkeme, sanigin tahliyesini kararlastirdi

DETAYLAR EKLENDI

ISTANBUL (AA) - Katildigi televizyon programinda terör örgütü PKK/KCK'nin elebasi Abdullah Öcalan ile ilgili açiklamalari nedeniyle tutuklu yargilanan gazeteci Merdan Yanardag'a, "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçundan 2 yil 6 ay hapis cezasi veren mahkeme, sanigin tahliyesine hükmetti.

Istanbul 30. Agir Ceza Mahkemesi'ndeki durusmaya, tutuklu sanik Merdan Yanardag ve avukatlari katildi.

CHP Genel Baskan adayi Özgür Özel, CHP Sanliurfa Milletvekili Mahmut Tanal ile bazi partililer de durusmada izleyici olarak bulundu.

Durusmada savunma yapan sanik Yanardag, tutuklanmasinin medyaya gözdagi vermek için oldugunu iddia ederek, "Burada olmamin nedeni Tele 1'in yaptigi yayinlar, benim gazetecilik anlayisimdir. Programin toplam süresi 50 dakika. Suçu ve suçluyu övmedim. Benim yaptigim AK Parti iktidarinin politikalarini elestirmektir." diye konustu.

Yanardag, gazeteci olarak fikri takip içinde olayi degerlendirdigini savunarak, sözlerinin baglamindan koparildigini iddia etti.

Programda kullandigi ifadelere dair savciligin ikinci bir montaj video ürettigini öne süren Yanardag, "Sosyal medyada agzi bozuk ahlaksiz trol ordusu var. Onlari millet yerine koyan savcilik var. Bir yaygara, kampanya baslatiyorlar. Ellerinde iplerle 'asin asin' diye dolasan bir grup bunlar. Bunlari toplumsal infial diye degerlendiren bir savcilik var." dedi.

Yanardag, programda terör örgütü PKK elebasi Öcalan'i ve herhangi bir terör örgütü eylemini övmedigini ileri sürdü.

Merdan Yanardag'in avukati Basar Yalti ise bu davanin gazetecilere karsi gözdagi verilmesi anlamini tasidigini savunarak, ''Iddianamenin tamami bastan sona bariz takdir hatasidir." ifadesini kullandi.

Durusmada esasa iliskin görüsünü açiklayan Cumhuriyet savcisi, sanik Yanardag'in "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçundan 1 yil 6 aydan 7 yil 6 aya kadar hapisle cezalandirilmasini ve tutukluluk halinin devamini talep etti.

Durusmada son sözü sorulan sanik Yanardag, "Eger bu yargilamadan bir ceza çikarsa bundan sonraki düsünce özgürlüklerine esasli bir sinir konulmus olacaktir.'' dedi.

Mahkemenin hukuka uygun davranacagini düsündügünü ifade eden Yanardag, tahliyesini ve beraatini istedi.

Dosyayi karara baglayan mahkeme, Yanardag'in, "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçundan 2 yil 6 ay hapis cezasina çarptirilmasina hükmetti.

Mahkeme, sanik Yanardag'in tahliyesine karar verdi.

- Durusma öncesi açiklama

Durusma öncesi Istanbul Adalet Sarayi önünde açiklama yapan CHP Genel Baskan adayi Özgür Özel, 100 gündür cezaevinde olan Merdan Yanardag'in söylemedigi sözlerin cimbizlanarak, montajlanarak ve baglamindan kopartilarak gündemlestirildigini savundu.

Yanardag'in adalete kavusmasi için davasini takip edeceklerini belirten Özel, basin ve ifade özgürlügünün arkasinda durmayi sürdüreceklerini dile getirdi.

"Merdan Yanardag'a Özgürlük Platformu Girisimi"nce yapilan açiklama da Yanardag'in 27 Haziran'dan bu yana tutuklu oldugu belirtilerek, tutuklulugun cezalandirilmaya dönüstügü öne sürüldü.

- Iddianameden

Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginca hazirlanan iddianamede, Merdan Yanardag'in katildigi Tele 1 adli televizyon kanalinda 20 Haziran 2023'te yayinlanan programdaki açiklamalarinin "PKK/KCK silahli terör örgütünün cebir, siddet veya tehdit içeren yöntemlerini mesru gösterecek veya örgütün cebir, siddet veya tehdit içeren yöntemlerine basvurmayi tesvik edecek" nitelikte bulundugu belirtilmisti.

Iddianamede, Yanardag'in "basin yoluyla suçu ve suçluyu övme" ile "basin yayin yoluyla terör örgütü propagandasi yapmak" suçlarindan 1 yil 6 aydan 10 yil 6 aya kadar hapisle cezalandirilmasi istenmisti.