GÜNCELLEME - Bahçelievler'de kolonlarinda çatlak tespit edilen 46 yillik bina yikilacakMücahit Türetken- Bahçelievler Belediye Baskani Hakan Bahadir: - "Aksam 1 saatte 3 milimetre, sabaha kadar toplam 4 milimetre kaydi. Bu kayma nedeniyle acilen binanin yikimini gerçeklestirecegiz" BELEDIYE BASKANININ AÇIKLAMASI EKLENDI

GÜNCELLEME - Bahçelievler'de kolonlarinda çatlak tespit edilen 46 yillik bina yikilacakMücahit Türetken- Bahçelievler Belediye Baskani Hakan Bahadir:
- "Aksam 1 saatte 3 milimetre, sabaha kadar toplam 4 milimetre kaydi. Bu kayma nedeniyle acilen binanin yikimini gerçeklestirecegiz"

BELEDIYE BASKANININ AÇIKLAMASI EKLENDI

ISTANBUL (AA) - Bahçelievler'de, belediye ekiplerince kolonlarinin çatladigi tespit edilen 46 yillik apartman için yikim karari alindi.

Alpay Caddesi Karamustafa Pasa Sokak'taki Sahin Apartmani'nda yapilan incelemelerde 1977 yilinda zemin arti 6 katli olarak insa edilen, 12 daire ve 5 dükkandan olusan binanin kolonlarinin çatladigi ve 3 milimetre yerinden oynadigi tespit edildi.

Yikim karari nedeniyle dün geceyi Bahçelievler Belediyesi'nin destegiyle bir otelde geçiren apartman sakinleri, kisisel esyalarini alabilmek için güvenlik tedbirleri de gözetilerek ikiserli gruplar halinde mobil vinç yardimiyla evlerine girdi. Kendilerine taninan 10 dakikalik süre zarfinda evlerindeki bazi esyalari çuvala koyan apartman sakinleri, tekrar mobil vinç yardimiyla binadan ayrildi.

Apartmanin zemin katinda bulunan terzi, market ve nalbur da yapilan uyarilar geregi is yerlerini bosaltti. Terzinin dikis makinesini, market gida malzemelerini, nalburun da hirdavat ürünlerini isyerlerinden çikardigi görüldü.

Öte yandan Sahin Apartmani'nin bitisigindeki 5 katli 12'ser daireli Sevilya ve Yilmaz apartmanlari da bosaltildi. 1984 yilinda insa edilen her iki binadan da karot örnegi alinmasi bekleniyor.

- "Sabaha kadar toplam 4 milimetre kaydi"

Bahçelievler Belediye Baskani Hakan Bahadir, belediye ekiplerince kolonlarinin çatladigi ve 3 milimetre yerinden oynadigi tespit edilen 46 yillik apartmanin kisa süre içerisinde yikim islemlerinin baslayacagini söyledi.

Alpay Caddesi'nde bulunan apartmandaki çalismalari takip eden Bahadir, burada basin mensuplarina açiklamalarda bulundu.

Apartmanin zemin katindaki esnafin dün aksam yaptigi ihbar üzerine ekiplerin yaptigi incelemede kolonlarda çatlaklar tespit edildigini hatirlatan Bahadir, "Ilk inceleme sonrasinda hassas cihazlarla kayit yaptik. Aksam 1 saatte 3 milimetre, sabaha kadar toplam 4 milimetre kaydi. Komsularimizi otel ve misafirhanelere yerlestirdik. Bitisik nizam oldugu için diger iki binayi da bosalttik. Bu kayma nedeniyle acilen binanin yikimini gerçeklestirecegiz." dedi.

Vatandaslara kisa süreli izinle degerli evrak ve esyalarini almalari için müsaade ettiklerini ifade eden Bahadir, diger iki apartman için çikacak karot sonuçlarina göre hareket edeceklerini kaydetti.

Bir gazetecinin, her üç apartman için daha önce yapilan incelemede, yenilenmeleri yönünde bir tavsiye karari verilmesine karsin neden yenilenmedigi sorusu üzerine Bahadir, sunlari kaydetti:

"Gecikmenin asil nedeni vatandaslarimizin birlesememesi. Kendimden örnek vereyim. Devlet gelip Dr. Hakan Bahadir'in evini yapsin. Benim evim 2-3 milyonluk ama bana 10 milyonluk evi versin, kapali otoparki, yesil alanlari olan… Dünyanin hiçbir yerinde böyle bir sistem yok. Devlet, okulunu, hastanesini, yolunu, köprüsünü yapmak zorunda ama vatandasin evini yapmasi gibi bir sey yok. Vatandasi yalniz birakmak olmaz. Biz yüzde 15 artis verdik. Yeter ki vatandasimizdan çikacak para düssün. Vatandasimiz birazcik evini küçülterek, müteahhitler de biraz sürümden kazanarak bu isi yapmamiz lazim. Devletimiz de kira ve tasinma yardimi veriyor."

Öte yandan olay yerine yikim makineleri ile su tanki getirilirken, apartman sakinlerinin bazi esyalarini tahliye etmesinin ardindan yikima baslanacagi ögrenildi.