Endonezya, yeni baskentinin insasina yatirimci çekmek için tesvik paketi açikladiDilara Karatas

 Endonezya, yeni baskentinin insasina yatirimci çekmek için tesvik paketi açikladiDilara Karatas

ANKARA (AA) - Baskentini Cakarta'dan Kalimantan'a tasimayi planlayan Endonezya, toplam maliyeti 34 milyar dolari bulmasi beklenen yeni baskentine yatirimci çekmek için tesvik paketi açikladi.

Bloomberg'in haberine göre, Endonezya'da 6 Mart'ta açiklanan tesvik paketine göre, hükümet, projeye yaklasik 650 bin 745 dolarlik yatirim yapan sirketlere yüzde 100'e varan kurumlar vergisi indirimi yapacak.

Bu kapsamda, yatirimcilara vergi indiriminin yani sira yatirimcilarin arazi satin alabilmesi için de esnek kosullar saglanacak.

Kalimantan'a tasinmasi planlanan yeni baskentin insasinin yalnizca yüzde 20'si devlet bütçesi tarafindan karsilaniyor.

- Cakarta selden ve batmaktan kaçiyor

2019’da duyurulan ancak Kovid-19 salgini nedeniyle ertelenen baskentin tasinmasi planinin, hükümet binalarinin tasinmasiyla 2024’te tamamlanmasi bekleniyor.

Proje kapsaminda Cakarta ticari ve finans merkezi olarak kalsa da Cava’dan 4 kat daha büyük ve Cakarta’nin 2 bin kilometre kuzeydogusundaki Dogu Kalimantan, hükümet binalarina ev sahipligi yaparak idari baskent olacak.

Endonezya hükümeti, mevcut baskent Cakarta’yi 10 milyon nüfusu, her yil meydana gelen sel gibi dogal afetler, altyapinin sorunlari ve yer alti sularinin asiri kullaniminin kentin kuzey kesimlerinin hizla batmasina neden olmasi nedeniyle tasiyacak.

Hükümet, ülke nüfusunun yüzde 60’tan ve ekonomik faaliyetlerinin yarisindan fazlasina ev sahipligi yapan Cava Adasi'ndaki yükü azaltip milli serveti ülke geneline yaymayi amaçliyor.

Çevreciler, tasinmanin orangutan, günes ayilari ve uzun burunlu maymunlara ev sahipligi yapan yagmur ormanlarinin yer aldigi Dogu Kalimantan’da çevre kirliligini artiracagi uyarisinda bulunuyor.