Depremden etkilenen kiz ögrencilere madencilerden istihdam destegiAbdulselam Durdak- Madencilik Sektöründe Kadinlar Dernegi ve Istanbul Maden Ihracatçilari Birligi depremden etkilenen kiz ögrenciler için bir araya geldi

Depremden etkilenen kiz ögrencilere madencilerden istihdam destegiAbdulselam Durdak- Madencilik Sektöründe Kadinlar Dernegi ve Istanbul Maden Ihracatçilari Birligi depremden etkilenen kiz ögrenciler için bir araya geldi

ISTANBUL (AA) - Madencilik Sektöründe Kadinlar Dernegi öncülügünde, Istanbul Maden Ihracatçilari Birligi’nin (IMIB) destekleriyle depremden etkilenen kiz ögrenciler için "Gelecegin Cevheri" projesi devreye alindi.

IMIB açiklamasina göre, Türkiye’nin 6 Subat’ta yasadigi deprem felaketinin ardindan toplumun tüm kesimleri depremden etkilenen 11 ilin yardimina kostu. Felaketin üzerinden 1 ay geçerken, bölge ve bölge halkina destekler kesintisiz sürüyor. Devlet, sivil toplum kuruluslari, dernekler birbiri ardina devreye aldiklari destek programlarina devam ediyor.

Bu kapsamda Madencilik Sektöründe Kadinlar Dernegi öncülügünde, Istanbul Maden Ihracatçilari Birligi’nin (IMIB) destekleriyle depremden etkilenen kiz ögrenciler için is imkani yaratilmasi adina "Gelecegin Cevheri" programi olusturuldu.

-"Geleceklerini beraber planlamak istiyoruz"

Açiklamada görüslerine yer verilen Madencilik Sektöründe Kadinlar Dernegi Baskani Elif Tekin Alagül, deprem bölgesinde yasayan, ailesi depremden etkilenen, madencilik sektörünün ilgili bölümlerinde üniversite egitimi alan son sinif ögrencileri ve yeni mezun kiz ögrenciler için harekete geçtiklerini belirtti.

Alagül, "Ilk asamada üniversitelerin jeoloji mühendisligi, maden mühendisligi, hidrojeoloji mühendisligi, jeofizik mühendisligi, harita mühendisligi, çevre mühendisligi, malzeme ve metalürji mühendisligi bölümlerinde ögrenim gören son sinif ve yeni mezun olmus kiz ögrencilerimize yogunlasacagiz. Burada deprem bölgesindeki üniversitelerde ögrenim gören, ailesi deprem bölgesinde olan ögrencilerimize ilk etapta destek verecegiz." ifadelerini kullandi.

Projenin detaylarina iliskin Elif Tekin Alagül, sunlari aktardi:

"Dernek olarak üniversitelerimizle temasa geçmeye basladik. Üniversitelerden bu kapsama uyan ögrencilerimiz hakkinda bilgi aliyoruz. Ayni zamanda madencilik sektöründe faaliyet gösteren isletmelerimizle de iletisim halindeyiz. Bu kiz ögrencilerimizin çalisabilecegi isletmeleri belirliyoruz. Ayni zamanda lojmani olan isletmelerimizi de ön plana aliyoruz. Böylece kiz ögrencilerimizin hem is imkani bulmasini hem de ilk etapta konaklama konusunda bir sikinti yasamamasini amaçliyoruz. Is imkani yaratilmasinin disinda, çalismaya baslayan ögrencilerimize dernek içinde olusturdugumuz ekiplerle belirli periyotlarda mentörlük destegi verilmesini saglayacagiz. Ayrica yasanan felaketin etkilerini bir nebze olsun azaltmak adina psikolojik destek verilmesini öngörüyoruz. Bu konuda da uzman ekiplerle temas halindeyiz. Onlara yol gösterici olmak, geleceklerini beraber planlamak istiyoruz. Gelecegin yetenekli cevherlerine isik olmayi hedefliyoruz. Bu projenin devaminda da halihazirda çalisan ancak deprem felaketi nedeniyle isini kaybetmis kadin çalisanlarimizi ve erkek ögrencilerimizi de bu projeye dahil etmeyi hedefliyoruz."

-"Projeyi IMIB ile birlikte gelistirdik"

Alagül, dernegin, 2 yil önce 8 Mart’ta kuruldugunu animsatarak, "Dernegi kurarken misyonumuz, sektörümüzün ilgili bölümlerinde okuyan kiz ögrencilerin istihdamina daha fazla katki saglamakti. Bu konuda da çalismalarimizi IMIB ile yapiyorduk. Yasanan deprem felaketinin ardindan IMIB ile birlikte bu projeyi gelistirdik ve 8 Mart Dünya Kadinlar Günü itibariyla hemen devreye aldik. Bu noktada IMIB'e de destekleri için tesekkürlerimizi sunuyoruz. Depremden etkilenen vatandaslarimiz için ne yapsak az kalir ancak, elimizden geldigince desteklere devam etmeye çalisiyoruz. Sektör olarak her felaketin ardindan nasil destek için orada oluyorsak, yaralarimizi sarmak için de birlikte hareket ediyoruz." degerlendirmesinde bulundu.