Cumhurbaskani Yardimcisi Oktay, ATO Baskani Baran ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüstüHarun Kutbe

Cumhurbaskani Yardimcisi Oktay, ATO Baskani Baran ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüstüHarun Kutbe

ANKARA (AA) - Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, Ankara Ticaret Odasi (ATO) Baskani Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüstü.

AA muhabirinin edindigi bilgiye göre ATO'daki görüsmede, kente iliskin sorunlar ve çözüm önerilerinin yani sira Ankara merkezli ihracatin ve e-ticarette yakalanan ivmenin artirilmasi, cografi isaretli ürünlerin katma degerli ürünlere dönüstürülmesi, termal kaynaklarin verimli kullanilmasiyla baskentin turizm için de bir cazibe merkezi haline getirilmesi konulari ele alindi.

Görüsmede, Ankara Uluslararasi Fuar Alani ve Kongre Merkezi'nin tamamlanmasiyla baskentin ele edecegi kazanimlar ve Yeni Adalet Sarayi Projesi'ndeki son durum üzerinde duruldu.

Ankara'dan yurt disina direkt uçus sayisinin artirilmasinin saglik turizmi basta olmak üzere, ilin potansiyelini yurt disina açmak ve daha fazla turist çekmek konusunda saglayacagi faydalarin ele alindigi görüsmede, baskentin tüm ilçelerinin turizm potansiyeli degerlendirildi.

- Kizilay ve 19 Mayis Stadyumu yerine yapilacak yeni stat ele alindi

Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay'in ATO Yönetim Kurumu üyeleriyle yaptigi görüsmede, Esenboga Havalimani Metrosu'nun Akyurt'taki fuar alani için önemine isaret edildi ve Baskent Kültür Yolu Festivaliyle sehre kültür-sanat alaninda getirilen hareketliligin devam ettirilmesi ve lokasyonlarin daha da genisletilmesi üzerinde duruldu.

Ankara'ya yayalastirilmis alanlarin kazandirilmasiyla baskentlilere bir bulusma noktasi saglanacagi degerlendirmesi yapilan görüsmede, Kizilay'a da 24 saat yasayan sehir konseptiyle yaklasilmasinin önemli olduguna isaret edildi.

Görüsmede, Ankara 19 Mayis Stadyumu'nun yerinde yapimi baslatilan stat projesinin hizla bitirilmesinin önemli bir ihtiyaci karsilayacagi belirtildi, stadin tamamlanmasiyla A Milli Futbol Takimi'nin resmi maçlarinin Ankara'da da oynanabilecegi kaydedildi.

- Kent-üniversite kucaklasmasi üzerinde duruldu

Ulus semti için baslatilan Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi'ne iliskin mevcut sorunlarin ele alindigi görüsmede, 21 üniversitenin yer aldigi Ankara'da kent ile üniversite kucaklasmasi, bu kurumlarin katma deger üreten pozisyonda yer almasi ve ögrencilere sunulan imkanlarin artirilmasi için yapilmasi gerekenler ile sahipsiz hayvanlar sorununa yönelik kalici çözüm yollari masaya yatirildi.

Cumhurbaskani Yardimcisi Oktay, görüsmenin sonunda, Ankara'yi ticaret, sanayi, kültür, lojistik, egitim ve spor gibi alanlarda dünyada önemli merkezlerden biri haline getirecek projeleri desteklemeye ve bunlari hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.