Brent petrolün varil fiyati 86,44 dolarSibel Morrow

Brent petrolün varil fiyati 86,44 dolarSibel Morrow

ANKARA (AA) - Brent petrolün varili, uluslararasi piyasalarda 86,44 dolardan islem görüyor.

Dün 85,75 dolara kadar düsen Brent petrolün varil fiyati, günü 85,81 dolar seviyesinde tamamladi. Brent petrolün varil fiyati, bugün saat 09.32 itibariyla kapanisa göre yüzde 0,73 artisla 86,44 dolar oldu. Ayni dakikalarda Bati Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 84,84 dolardan alici buldu.

Dünyanin en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin zayifladigina isaret eden verilerin ardindan fiyatlar, dün yüzde 5'ten fazla deger kaybederek, Eylül 2022’den bu yana en düsük seviyesini kaydetti.

ABD Enerji Enformasyon Idaresi’nin (EIA) dün açikladigi verilere göre, ABD'nin benzin stoklari yaklasik 6 milyon 500 bin varil artarak 227 milyon varile yükseldi.

ABD'de yaz sezonunun sona ermesiyle petrol talebinin düsmeye basladigina isaret eden veriler, fiyatlari asagi yönlü baskiladi.

Ancak, söz konusu düsük seviyelerden yararlanmak isteyen yatirimcilarin kar alimlariyla fiyatlar, bugün yeniden yükselise geçti.

Petrol Ihraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Suudi Arabistan ve Rusya’nin yil sonuna kadar toplam 1,3 milyon varil arz kesintisi yapma kararini onayarak, grubun mevcut kesintilerinde bir degisiklik yapmamasi da yilin son çeyreginde beklenen talep artisina ragmen arzin daralmaya devam edecegi endiselerini alevlendirerek fiyat artislarini destekliyor.

Suudi Arabistan liderligindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderligindeki OPEC disi petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlari, dün piyasa kosullarini degerlendirmek üzere çevrim içi düzenledikleri 50'inci Ortak Bakanlar Izleme Komitesi (JMMC) Toplantisi'nda bir ara geldi.

OPEC'ten yapilan açiklamada, Rusya ve Suudi Arabistan’in toplanti öncesi duyurduklari kesinti kararlari teyit edildi.

Rusya Basbakan Yardimcisi Aleksandr Novak, dün toplanti öncesinde yaptigi açiklamada, Rusya’nin "eylül ve ekimde devreye giren günlük 300 bin varil düzeyindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini" yil sonuna kadar devam ettirecegini duyurdu. Novak, ülkesinin gönüllü petrol üretim kesinti kararini, gelecek ay gözden geçirecegini söyledi.

Suudi Arabistan da benzer bir açiklamada bulunarak, temmuzdan bu yana uygulanan günlük 1 milyon varillik gönüllü kesintinin aralik ayinin sonuna kadar sürdürülmesi kararina sadik kalinacagini bildirdi. Kararin, Suudi Arabistan'in nisanda OPEC+ ülkeleriyle koordinasyon halinde aldigi ve günlük petrol üretimini Mayis 2023'ten Aralik 2024'e kadar günlük 500 bin varil azaltma kararina ek oldugu belirtildi.

Suudi Arabistan resmi ajansi SPA'nin Enerji Bakanligi kaynaklarina dayandirdigi haberde, söz konusu kesinti kararinin kasimda yeniden gözden geçirilecegi ve gerekirse artirilabilecegi belirtildi.

OPEC+ grubu geçen yil ekimde günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi yapacagini duyurmus, mayis itibariyla da günlük yaklasik 1,6 milyon varil ilave kesinti yapma karari almisti.

Brent petrolde teknik olarak 86,84 ile 86,89 dolar araliginin direnç, 85,99 ile 85,59 dolar araliginin ise destek bölgesi olarak izlenebilecegi belirtiliyor.