Bakan Nebati, Çukurova Bölgesel Havalimani'ndaki çalismalari inceledi:Sezgin Pancar,Mustafa Ünal Uysal- "Bu yeni eserimiz, 21 yilda ülkemizin hava yolu ulasiminda yakaladigi büyük yükselisin bir göstergesidir" - Havalimanina test islemleri kapsaminda gelen uçak, pistte "dokun ve git" çalismasi yapti

Bakan Nebati, Çukurova Bölgesel Havalimani'ndaki çalismalari inceledi:Sezgin Pancar,Mustafa Ünal Uysal- "Bu yeni eserimiz, 21 yilda ülkemizin hava yolu ulasiminda yakaladigi büyük yükselisin bir göstergesidir"
- Havalimanina test islemleri kapsaminda gelen uçak, pistte "dokun ve git" çalismasi yapti

MERSIN (AA) - Hazine ve Maliye Bakani Nureddin Nebati, Mersin'de yapimi süren Çukurova Bölgesel Havalimani'nin, Türkiye'nin 21 yilda hava yolu ulasiminda yakaladigi büyük yükselisin göstergesi oldugunu belirtti.

AK Parti'nin Mersin milletvekili adayi Nebati, Çukurova Bölgesel Havalimani'ndaki incelemesinin ardindan yaptigi açiklamada, iktidarlari döneminde Çukurova Bölgesi'ni hizmetle donattiklarini söyledi.

Ulastirma altyapisina yönelik ciddi yatirimlar gerçeklestirildigini dile getiren Nebati, "Mersin'imizin ulastirma alaninda elde ettigi güçlü konumunu, bugün de Çukurova Bölgesel Havalimani ile taçlandiriyoruz. Bu yeni eserimiz, 21 yilda ülkemizin hava yolu ulasiminda yakaladigi büyük yükselisin adeta bir göstergesidir. Tarsus'u ve Çukurova bölgesini ülkemizin parlayan yildizi haline getirecek olan bu degerli hizmet, bölgemizin mert, vefali, çaliskan insanimiza armaganimizdir." diye konustu.

Nebati, havalimaninin altyapi çalismalarinin tamamlandigini, üstyapida da islerin tamamlanmak üzere oldugunu anlatti.

- Türkiye'nin en büyük havalimanlarindan biri olacak

Yillik 12 milyon yolcu kapasitesine sahip terminal binasinin insasinin haziran sonunda tamamlanacagi bilgisini veren Nebati, "Böylece, Türkiye'nin en büyük havalimanlarindan birini hizmete sunacagiz. Toplam 8 milyon metrekare alanda, 85 bin metrekare büyüklügünde olan havalimanimizi uluslararasi standartlarda hizmet verecek sekilde tasarladik. Ayrica, havalimanimizla birlikte, 11,7 kilometrelik havalimani baglanti yolunu da ayni anda hizmete sunacagiz." dedi.

Nebati, havalimanini, yolcu tasimaciliginin yani sira yük tasimaciliginda da bir merkez konumuna getireceklerini vurgulayarak, havalimaninin kargo tasimaciliginda Türkiye'nin Orta Dogu ülkelerine açilan önemli kapisi olacagini ifade etti.

Projenin, tarimsal ürünlerin ihraci ve turizmde önemli rol üstlenecegini aktaran Bakan Nebati, havalimaninin kentin istihdamina da olumlu katki saglayacagini dile getirdi.

- "Türkiye Yüzyili için altyapiyi hazirladik"

Nebati, millet için çalismayi sürdüreceklerini belirterek, "Yürüdügümüz yollara, astigimiz engellere tarih sahittir. 21 yil boyunca bu millete verdigi her sözü tutan bir hizmet yolculugunun neferi olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu süreçte ülkemize kazandirdiklarimiz, gelecek yüzyilin Türkiye Yüzyili olmasi için gereken altyapiyi da hazirlamistir. Bundan sonra da dogru zamanda dogru adimlari atacak, yilmadan ve yorulmadan milletimiz için çalismaya devam edecegiz. Tam bagimsiz, güçlü ve büyük Türkiye'yi beraberce insa etmeye devam edecegiz." degerlendirmesinde bulundu.

Mersin'de ulasim sektörü için önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini dile getiren Nebati, kentin lojistik imkanlarini gelistirerek, mevcut firsatlari kalkinma ve refah için degerlendireceklerini anlatti.

Nebati, yapilan yatirimlarla hem kentin gelisimine ivme kazandirdiklarini hem de bölgenin kalkinmasina katki sunduklarini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

"Ülkemizin en önemli üretim, ticaret ve lojistik merkezlerinden biri olan Mersin'imizde çarklarin daha hizli dönmesi için bizler, 'Yarin degil, hemen simdi', 'Mersin üretirse Türkiye üretir, Mersin kalkinirsa Türkiye kalkinir' diyoruz. Öyleyse, 'Dogru adimlarla dogru yola devam' diyoruz. Her alanda tam bagimsiz, güçlü ve büyük Türkiye idealimizi gerçeklestirirken ülkemizi devler ligine tasimaya devam ediyoruz."

Altyapi islemleri tamamlanan havalimaninda test çalismasi da gerçeklestirildi. Bu kapsamda gelen uçak, tekerleri piste degdirdikten sonra durmadan yeniden kalkis anlamina gelen "dokun ve git" çalismasi yapti.

Programa AK Parti Mersin milletvekilleri Ali Cumhur Taskin, Haci Özkan ve Zeynep Gül Yilmaz, havalimaninin alt ve üstyapi islerini üstlenen Kozuva Sirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Baskani Süleyman Kozuva da katildi.