Azerbaycan'in geçen yil özgürlestirdigi Susa, Ekonomik Isbirligi Teskilati'nin 2026 "Turizm Baskenti" olduHaydar Sahin- Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Hicabi Kirlangiç: - “Azerbaycan’in Susa sehri yeni özgürlügüne kavusan bir sehir. O açidan da kültürel ve turistik potansiyeli yüksek olan bir sehir olmasina ragmen çok gelistirilmeye ihtiyaci olan da bir sehir. Bu vesileyle Susa’ya büyük yatirimlar yapilmis olacak. Susa dünya tarafindan da taninmis olacak. Bu açidan da bunu önemsiyoruz”

Azerbaycan'in geçen yil özgürlestirdigi Susa, Ekonomik Isbirligi Teskilati'nin 2026 "Turizm Baskenti" olduHaydar Sahin- Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Hicabi Kirlangiç:
- “Azerbaycan’in Susa sehri yeni özgürlügüne kavusan bir sehir. O açidan da kültürel ve turistik potansiyeli yüksek olan bir sehir olmasina ragmen çok gelistirilmeye ihtiyaci olan da bir sehir. Bu vesileyle Susa’ya büyük yatirimlar yapilmis olacak. Susa dünya tarafindan da taninmis olacak. Bu açidan da bunu önemsiyoruz”

ERDEBIL (AA) - Ekonomik Isbirligi Teskilati (EIT), 2026 yilinin Turizm Baskenti olarak Azerbaycan’in özgürlügüne geçen yil kavusan Susa sehrini ilan etti.

EIT üye ülkeleri Turizm Bakanliklari Toplantisi, 2023 yilinin Turizm Baskenti ilan edilen Iran’in Erdebil eyaletinde geçeklestirildi.

Turizm Bakanliklari Toplantisina Iran Kültürel Miras, Turizm ve El Sanatlari Bakani Izzetullah Zergami, Ekonomik Isbirligi Teskilati (EIT) Genel Sekreteri Hüsrev Naziri, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Hicabi Kirlangiç, EIT üye ülke büyükelçileri ile turizm temsilcileri ve Erdebil Valisi Hamid Ameli’nin yani sira misafir olarak D-8 Ekonomik Isbirligi Örgütü Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam katildi.

Toplantida oy birligi ile alinan kararla, 2026 yilinin Turizm Baskenti olarak Azerbaycan’in geçen yil 2. Karabag Savasi ile özgürlügüne kavusturulan Susa sehri seçildi.

Alinan bir diger karar da üye ülkelerdeki kaplica ile sifali sulara iliskin genis çapli çalisma yapilmasi ve turizm sektöründe ön plana çikarilmasi yönünde oldu.

Tahran Büyükelçisi Kirlangiç, toplantiya iliskin Türk basinina açiklamada bulundu.

EIT’in eski bir kurulus oldugunu hatirlatan Kirlangiç, “(EIT) Türkiye'nin kurucusu oldugu ekonomik iliskileri gelistirmeyi amaçlayan, onun yani sira bilim, egitim, kültür ve turizm alaninda da isbirliklerini düzenleyen, kurucu ülkeler arasinda iliskileri artirmayi amaçlayan bir teskilat.” diye konustu.

Kirlangiç, bu toplantilarin rutin olarak yapildigini aktararak, “Erdebil'de 5'inci toplantinin yapilmis olmasi Iran açisindan, Erdebil açisindan önemli. Bizim açimizdan da iliskileri gelistirmek için önemli.” degerlendirmesinde bulundu.

Erdebil’in tarihi ve turizm potansiyeli yüksek bir sehir olduguna deginen Kirlangiç, “Bu potansiyelin harekete geçirilmesi açisindan da bir firsat diye düsünüyorum. Bizim Iran'la olan iliskilerimizin gelistirilmesinde de önemli bir merkez. Erdebil tarihi bir sehir. Iran tarihi açisindan da önemli bir sehir. O açidan da burada bulunmak güzel.” seklinde konustu.

- “Susa dünya tarafindan da taninmis olacak”

Büyükelçi Kirlangiç, 2025 yili için Erzurum'un Turizm Banketi ilan edildigini ifade ederek bugünkü toplantida oy birligi ile 2026 yili için Azerbaycan’in Susa sehrinin Turizm Baskenti olarak kabul edilmesinin “çok sevindirici” oldugunu söyledi.

Kirlangiç, konusmasini söyle sürdürdü:

“Azerbaycan’in Susa sehri hem yeni özgürlügüne kavusan bir sehir. O açidan da kültürel ve turistik potansiyeli yüksek olan bir sehir olmasina ragmen çok gelistirilmeye ihtiyaci olan da bir sehir. Bu vesileyle Susa’ya büyük yatirimlar yapilmis olacak. Susa dünya tarafindan da taninmis olacak. Bu açidan da bunu önemsiyoruz. Azerbaycan Cumhuriyetini, dostlarimizi, kardeslerimizi tebrik ediyoruz. Hayirli olsun insallah. Bundan sonra da Azerbaycan ile Türkiye her alanda birlikte dayanisma içinde çalismaya devam edecekler.”

Iran Kültürel Miras, Turizm ve El Sanatlari Bakani Izzetullah Zergami de toplantida Susa’nin Turizm Baskenti olarak seçilmesinin olumlu bir gelisme oldugunu belirterek, “Iran'da düzenlenen EIT toplantisinda Susa'nin baskent seçilmesinden dolayi Azerbaycanli kardeslerimizi tebrik ediyorum. Ve bugünkü EIT toplantisina da katildiklari için tesekkür ediyorum.” ifadelerini kullandi.

Daha önce Susa’ya gittigini ve yakindan gördügünü aktaran Zergami, “Turizm için önemli potansiyele sahip bir sehir. Azerbaycan ile çok iyi iliskilerimiz var. Birçok ortak noktalarimiz var.” degerlendirmesinde bulundu.

Iran ile Türkiye’nin iyi iliskilere sahip oldugunu kaydeden Zergami, "Iki ülke arasinda vize bulunmuyor. Iran ve Türkiye arasinda turizm alaninda iyi iliskiler var. Din, dil gibi ortakliklarimiz var. Tarih boyunca toplumsal yakinliklarimiz her zaman çok iyiydi. Bölge ülkeleri arasinda özellikle Türkiye ile turizm alaninda her zaman düzenli bir iliskimiz oldu.” diye konustu.