Azerbaycan Cumhurbaskani Aliyev: "Ermenistan yükümlülüklerini yerine getirmiyor"Ruslan Rehimov

Azerbaycan Cumhurbaskani Aliyev: "Ermenistan yükümlülüklerini yerine getirmiyor"Ruslan Rehimov

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Cumhurbaskani Ilham Aliyev, Ermenistan'in yükümlülüklerini yerine getirmedigini, Nahçivan ile bir koridor olusturulmasina izin vermedigini ve Rus baris güçlerinin geçici olarak konuslandigi Azerbaycan topraklarindan askerlerini geri çekmedigini söyledi.

Aliyev, temaslarda bulunmak için baskent Bakü'ye gelen Fransa Avrupa ve Disisleri Bakani Catherine Colonna'yi kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaskanligindan yapilan açiklamaya göre Aliyev kabulde, Ermenistan'la iliskilerinden bahsederek, 2. Karabag Savasi'ndan hemen sonra Ermenistan'la karsilikli olarak birbirlerinin toprak bütünlügü ve egemenligini taniyarak bir baris antlasmasi imzalamayi teklif ettiklerini ve bunun için Erivan'a resmi olarak 5 temel ilke sunduklarini hatirlatti.

Cumhurbaskani Aliyev, "Ermenistan yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Ermenistan, Nahçivan ile bir koridor olusturulmasina izin vermiyor, Rus baris güçlerinin geçici olarak konuslandigi Azerbaycan topraklarindan askerlerini geri çekmiyor." ifadelerini kullandi.

Ermenilerin Karabag'a silah ve diger askeri ürünleri tasimak için Laçin Koridoru'nu kullandigini bildiren Aliyev, "Laçin-Hankendi yolunun baslangicinda sinir kontrol noktasinin tesis edilmesi, ülkemizin egemenlik hakkinin ve toprak bütünlügümüzün saglanmasinin bir ifadesidir." dedi.

Fransiz Bakan Colonna, Aliyev'e Fransa Cumhurbaskani Emmanuel Macron'un selamlarini iletti.

Colonna, Fransa olarak Azerbaycan'da ve genel olarak Güney Kafkasya bölgesinde baris, ekonomik ve sosyal kalkinma istediklerini, ülkesinin her zaman bunu hedefledigini söyledi.