Avrupa borsalari karisik seyirle açildiBurhan Sansarlioglu

Avrupa borsalari karisik seyirle açildiBurhan Sansarlioglu

ISTANBUL (AA) - Avrupa borsalari, güne karisik seyirle basladi.

Açilisin ardindan Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,2 artarak 441 puan oldu. Almanya'da agustos ayina iliskin ihracat aylik yüzde 1,2, ithalat ise yüzde 0,4 azaldi. Açiklanan verilerin ardindan DAX 40 endeksi yüzde 0,2 deger kaybederek 15.077 puana indi.

Ingiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde yüzde 0,1 artarak 7.417 puan, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,1 azalisla 6.987 puan, Ispanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,1 artarak 9.111 puan ve Italya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,2 deger kaybiyla 27.370 puanda bulunuyor.

Avro/dolar paritesi, yüzde 0,1 artisla 1,0510 seviyesinde seyrediyor.

Küresel piyasalarda, dün ABD'de açiklanan verilerin is gücü piyasasina iliskin "soguma" sinyalleri vermesinin ardindan risk istahi artarken, yarin ülkede açiklanacak istihdam raporunun, is gücü piyasasina daha fazla isik tutacagi ve bunun ABD Merkez Bankasinin (Fed) atacagi adimlarda belirleyici olacagi öngörülüyor.

Enflasyon ve resesyon ikileminin en çok görüldügü bölge olarak öne çikan Avrupa'da açiklanan veriler de karisik sinyaller vermeye devam ediyor.

Dün açiklanan verilere göre, Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi, agustosta aylik bazda yüzde 0,6 yükselirken, ayni dönemde perakende satislar aylik yüzde 1,2 düsüsle beklentilerin altinda kaldi.

Analistler, bölge genelinde açiklanan hizmet sektörü ve bilesik PMI verilerinin, beklentileri asmasina ragmen Almanya'da hizmet sektörü PMI hariç, geri kalanin 50 seviyesinin altinda kalmasinin, bölgede ekonomik aktiviteye dair endiselerin devam etmesine neden oldugunu bildirdi.

Avrupa Merkez Bankasi (ECB) Baskani Christine Lagarde, dün yaptigi konusmada, "Gelecekteki kararlarimizi üç kritere bagli hale getirdik; enflasyon görünümü, enflasyonun altinda yatan dinamikler ve para politikasi aktariminin gücü." ifadesini kullandi.

Lagarde, Banka'nin, temel faiz oranlarini yeterince uzun süre korudugunda, enflasyonun orta vadeli hedeflerine zamaninda dönmesi için önemli bir katki saglayacagini düsündüklerini söyledi.