Avrupa Olimpiyat Komitelerinin 52. Genel Kurulu yarin Istanbul'da baslayacakErcan Dogan- Genel kurul öncesi Avrupa Olimpiyat Komiteleri Baskani Spyros Capralos ve yönetim kurulu üyesi Hasan Arat, EOC Genel Sekreteri Raffaele Pagnozzi basin mensuplariyla bir araya geldi

Avrupa Olimpiyat Komitelerinin 52. Genel Kurulu yarin Istanbul'da baslayacakErcan Dogan- Genel kurul öncesi Avrupa Olimpiyat Komiteleri Baskani Spyros Capralos ve yönetim kurulu üyesi Hasan Arat, EOC Genel Sekreteri Raffaele Pagnozzi basin mensuplariyla bir araya geldi

ISTANBUL (AA) - Avrupa Olimpiyat Komitelerinin (EOC) 52. Genel Kurulu, yarin Istanbul'da baslayacak.

Genel kurul öncesi EOC Baskani Spyros Capralos, EOC Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Baskan Yardimcisi Hasan Arat ve EOC Genel Sekreteri Raffaele Pagnozzi, Conrad Istanbul Bosphorus Hotel'de basin mensuplariyla bir araya geldi.

Toplantida açiklamalarda bulunan Hasan Arat, Cumhuriyetin 100. yilinda EOC'nin genel kurulunu Istanbul'da yapmanin mutlulugunu yasadiklarini belirterek, "Bundan dolayi Türk halki adina tesekkür ediyorum." dedi.

Polonya'da gerçeklestirilen Avrupa Oyunlari'nda Türkiye olarak basarili bir katilim sagladiklarini belirten Arat, "103 kadin sporcumuz Polonya'da yaristi. Bu kadinlarin gücünü isaret ediyor. Kadin voleybol milli takimimiz dünyada bir numara oldugunu gösterdi ve Paris biletini aldi. Cimnastik takimimiz da Paris biletini aldi." diye konustu.

Istanbul'un ev sahipligi yapacagi EOC Genel Kuruluna büyük katilimin olacagini vurgulayan Arat, Uluslararasi Olimpiyat Komitesi Baskani Thomas Bach'in yani sira birçok önemli ismin de toplantida yer alacagini dile getirdi.

Arat, 2027'deki Avrupa Oyunlari'na Istanbul'un ev sahipligi yapip yapmayacagi sorusuna su yaniti verdi:

"Devletimiz, Gençlik ve Spor Bakanligimiz, Istanbul Büyüksehir Belediye baskanimiz açikçasi buna açik. Büyük bir organizasyon söz konusu oldugunda, Türkiye'nin lehine olabilecek bir durum söz konusu oldugunda tüm paydaslarimiz buna destek verir. Bugün Türkiye hem sporcularimiza hem spor altyapilarina yatirim yapiyor. Son 20 yildaki ilerlemelere bakarsaniz spor ve sehir altyapisi olaganüstü ilerleme kaydetti. Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan, Brezilya'da 2016'da verdigi sözlerin hepsini gerçeklestirdi. Bu tür organizasyona ev sahipligi yapmanin halkim ve ülkem için önemli oldugunu düsünüyorum. Kahramanmaras merkezli deprem yasandiginda EOC Baskani Capralos ve üyeleri aninda bize destekte bulundu. Bu firsattan istifade ederek tesekkür etmek istiyorum. Deprem günlerinde EOC'den büyük destek gördük."


- Spyros Capralos: "Bu yil hepimiz için yogun bir yil oldu"

EOC Baskani Spyros Capralos ise Istanbul'un ev sahipligi yapacagi genel kurula çok sayida temsilcinin katilacagina dikkati çekerek, "Bu yil hepimiz için yogun bir yil oldu. 4 ana organizasyonumuz oldu. En büyügü Avrupa Oyunlari idi. Iki kere Avrupa Gençlik Festivalleri'ni düzenledik. Türkiye halihazirda ikisini düzenledi, çok basariliydi. Polonya'daki Avrupa Oyunlari çok basarili geçti. Hasan Arat en bastan itibaren oyunlarin koordinasyonunu basarili bir sekilde yönetti. Zorlu finansal kosullar altinda, mülteci krizinin oldugu dönemde 11 sehirde düzenlenen organizasyonda devasa basariya imza atti. Kendisini kutlamak istiyorum." ifadelerini kullandi.

2027 Avrupa Oyunlari ile ilgili soruyu yanit veren Capralos, "Farkli konusmalarimiz, farkli paydaslarla yapiliyor. Dün ayni sekilde Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Ekrem Imamoglu ile de oyunlarin Istanbul'da düzenlenmesine yönelik ilgisini görüstük. Sehirlerin bu oyunlar için gereksiz tesisler yapmasindan kaçinmalari gerekiyor. Polonya'daki basarimizdan anladigimiz kadariyla bir sürü kamu bütçesini harcamadan bu oyunlara ev sahipligi yapmak mümkün. Ayni zamanda basarili olabilecegini de gördük." degerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Oyunlari gibi büyük organizasyonlar için is birligin önemine dikkati çeken Capralos, "Türk halki olarak her seyden önce bizlere olaganüstü organizasyonlar yapabildiginizi gösterdiniz. Istanbul'daki bütün spor tesisleriniz hazir, yeni tesisler insa etmek için bütçe harcamaniza gerek yok. Bu imkani tanimak bizim için onur olacagini düsünüyorum." diye konustu.

Ayni zamanda Yunanistan Olimpiyat Komitesi Baskani olan Spyros Capralos, ülkesinin Panathinaikos Erkek Basketbol Takimi'nda görev alan basantrenör Ergin Ataman ile Fenerbahçe Beko'da görev yapan Yunan Dimitris Itoudis ile ilgili bir soruya, "Her ikisi de çok iyi antrenörler. Koçluk yaptiklari ekipleri yükseltiyorlar. Ataman'a Yunanistan'da basarilar diliyorum. Her ikisi için de olaganüstü kariyerlerden bahsediyoruz." diye yanitladi.

EOC Genel Sekreteri Raffaele Pagnozzi de komite olarak en yogun dönemi Istanbul'da tamamlayacaklarina dikkati çekerek, "Burada yeni bir döneme imza atmis olacagiz. Kurumsal modelimizi degistirerek bütün modern gelismelere ayak uydurmaya çalisacagiz. 2024 itibariyla yeni tüzügümüzün onaylanmasindan sonra daha farkli bir dönem baslayacak. Tüzügümüzü degistiriyoruz. Icra komitesi üyelerinin sadece 3 dönem için görev yapmalarina olanak saglayacagiz. Akabinde ise 2024 için yeni CEO seçimimiz olacak. Bunun için de dogru kisiyi seçiyor olacagiz. 2024 yilinin Avrupa Olimpiyat Komiteleri için yeni dönem olacagina inaniyoruz. Kitadaki en modern komite olacagimizi umuyorum." degerlendirmesinde bulundu.