AB'de "hizli modanin" bitirilmesi için yasa hazirligi Ömer Tugrul Çam

AB'de "hizli modanin" bitirilmesi için yasa hazirligi Ömer Tugrul Çam

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Parlamentosu (AP), "hizli moda" olarak adlandirilan, nispeten kisa ömürlü tekstil ürünlerinin, Avrupa Birligi'nde (AB) kullanimini azaltmak ve daha dayanikli ürünleri tesvik etmek üzere yasal düzenlemeye hazirlaniyor.

AP'nin Çevre Komitesi, "hizli moda" ürünleriyle ilgili yasal zemini olusturacak raporu oy birligiyle kabul etti.

Yasal düzenleme için tavsiyeler içeren raporda, AB içinde satilan tekstil ürünlerinin sürdürülebilir, uzun süre dayanabilir, ayrica yeniden kullaniminin, tadilatinin ve geri dönüsümünün kolay olmasi gerektigi belirtildi.

Bu tür ürünlerin üretiminde geri dönüsümden elde edilen iplik kullanilmasi ve tehlikeli kimyasal madde içermemesi istendi. Tekstil ürünlerinin insani, sosyal haklara, isçi haklarina saygi duyularak üretilmesi, çevreye ve hayvan sagligina zarar vermemesi gerektigi ifade edildi.

Bu kapsamda giysilerin ve ayakkabilarin asiri üretim ve tüketiminin engellenmesi, bunun için AB Komisyonu ve AB üyesi ülkelerin "hizli moda"yi bitirecek tedbirler almasi talep edildi.

"Yüksek miktarlarda üretilen düsük fiyatli ve düsük kaliteli ürünler" için yeni ve açik bir tanimlama getirilmesi gerektigi, tüketicilerin daha sorumlu ve sürdürülebilir seçimler yapabilmesi amaciyla daha iyi bilgilendirilmesinin önemli oldugu vurgulandi.

Parlamentonun Çevre Komitesinin oy birligiyle kabul ettigi raporun yazdan önce AP Genel Kurulu'nda da kabul edilmesi bekleniyor. Parlamentodaki süreçlerden sonra AB Komisyonu ve üye ülkelerin uzlasisiyla yasal metinler hazirlaniyor.