ABD'li Senatör Menendez'in esinin, trafik kazasinda ölüme neden oldugu ortaya çiktiSerife Çetin

ABD'li Senatör Menendez'in esinin, trafik kazasinda ölüme neden oldugu ortaya çiktiSerife Çetin

NEW YORK (AA) - Esi ABD'li Senatör Bob Menendez ile birlikte rüsvet almakla suçlanan Nadine Arslanian Menendez'in 2018 yilinda araba kullanirken çarptigi kisinin hayatini kaybettigi ve Menendez'in olayda kusursuz bulundugunun görüldügü polis kayitlari ortaya çikti.

"NorthJersey.com" adli haber sitesinin kaza gecesine iliskin ulastigi yazili ve görüntülü polis kayitlarina göre, kaza New Jersey eyaletinin Bogota bölgesinde oldu.

Bogota Polisi, 12 Aralik 2018'de aldigi kaza ihbari üzerine olay yerine gitti. Menendez'in arabasiyla çarptigi Richard Koop adli kisinin agir yarali oldugu tespit edildi. Hastaneye kaldirilan Koop, hayatini kaybetti.

Polis kayitlarinda, "Önüne bakmadan yürüyen Koop, isiklardan ya da yaya geçidinden geçmiyordu." ifadesi kullanildi.

Kayitlarda, Menendez'e alkol ya da madde kullanimina iliskin test yapilmadigi ve olay yerinden kisa bir süre sonra ayrilmasina izin verildigi görüldü.

Bergen Eyalet Savcligi ve Bogota Polisi, Menendez'in kazada kusursuz olduguna karar verdi.

New York Güney Bölge Federal Savciliginin kazaya iliskin iddianamesinde, Menendez'in halihazirdaki rüsvet davasinda öne çikan Misirli is insani Wael Hana ile mesajlasmasina yer verildi.

Iddianamede, Menendez'in kaza nedeniyle arabasinin olmadigini yazdigi Hana'nin, bir süre sonra Menendez'e lüks bir araba tedarik ettigi kaydedildi.

Nadine Arslanian Menendez, esi Bob Menendez'le 2020 yilinda evlendi.

- Menendez'in Misir'a yapilan resmi yardimlardaki etkisi iddianamede yer almisti

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine geçen hafta sunulan 39 sayfalik iddianamede, Menendez'e ve esi Nadine Arslanian Menendez'e rüsvet alma suçlamalari yöneltilmisti.

Evinde yapilan aramada bulunan altin külçeler ve gizli nakit paralarin yani sira Menendez’in özellikle Kongre'de yabanci ülkelere yapilacak askeri yardimlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dis Iliskiler Komitesi Baskanligi boyunca Misir'a resmi yardimlardaki etkisi ile New Jersey'deki Misir kökenli is insanlari ve firmalarla girdigi iliskiler iddianamede dikkati çekmisti.

Iddianamede, Menendez’in Misirli bir yetkili adina diger ABD senatörlerine Misir'a yapilan 300 milyon dolarlik yardimin serbest birakilmasi çagrisinda bulunan mektuplarin "hayali yazari" oldugu bilgisi paylasilmisti.

Suçlamalarin ertesi gününde Senato Dis Iliskiler Komitesi Baskanligi görevinden ayrilmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan yükselen istifa baskilarina direniyor.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oglu olan Menendez, ABD Kongresi'nde Türkiye karsitligi, Rum ve Ermeni lobisine yakinligi ile biliniyor.

Menendez, ABD tarafindan Türkiye'ye yapilacak F-16 satisina karsi çikanlarin basinda gelirken Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'deki politikalarindan rahatsizligini da her firsatta gündeme getiriyordu.