ABD'de ISM hizmet endeksi eylülde beklentilere paralel düstüDilara Zengin Okay- Endeks, eylülde önceki aya kiyasla 0,9 puan azalarak 53,6'ya geriledi - S&P Global tarafindan açiklanan eylül ayina iliskin hizmet sektörü PMI verisi ise 50,2'den 50,1'e revize edildi

ABD'de ISM hizmet endeksi eylülde beklentilere paralel düstüDilara Zengin Okay- Endeks, eylülde önceki aya kiyasla 0,9 puan azalarak 53,6'ya geriledi 
- S&P Global tarafindan açiklanan eylül ayina iliskin hizmet sektörü PMI verisi ise 50,2'den 50,1'e revize edildi

WASHINGTON (AA) - ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satinalma Yöneticileri Endeksi (PMI), eylülde aylik bazda 0,9 puan azalisla 53,6'ya gerileyerek piyasa beklentilerine paralel gerçeklesti.

ISM, eylül ayina iliskin hizmet sektörü PMI verisini açikladi.

Buna göre, ISM hizmet sektörü PMI verisi eylülde önceki aya kiyasla 0,9 azalarak 53,6'ya indi.

Piyasa beklentilerine paralel gerçeklesen ve hizmet sektöründeki büyümenin yavasladigina isaret eden endeks, agustosta 54,5 olarak gerçeklesmisti.

Üretim endeksi, eylülde aylik bazda 1,5 puanlik artisla 58,8'e çikarken, yeni siparislere iliskin endeks 5,7 puan azalisla 51,8'e geriledi. Istihdam endeksi de bu dönemde 1,3 puan azalarak 53,4'e düstü.

Bu dönemde hizmet sektörünün 13 alt sektöründe büyüme kaydedilirken, 5 sektörde daralma yasandi. Daralma kaydedilen sektörler arasinda tarim, ormancilik, balikçilik ve avcilik; sanat, eglence ve dinlenme; konaklama ve gida hizmetleri; sirket yönetimi ve destek hizmetleri ile toptan ticaret yer aldi.

- Hizmet sektörü PMI verisinde hafif asagi yönlü revizyon

S&P Global de eylül ayina iliskin hizmet sektörü PMI nihai verilerini açikladi.

Buna göre, eylül ayi hizmet sektörü PMI verisi 50,2'den 50,1'e revize edildi. Hizmet sektörü PMI, agustosta 50,5 olarak kaydedilmisti.

Imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bilesik PMI ise eylülde önceki aya kiyasla degisim göstermeyerek 50,2 oldu.

S&P Global Basekonomisti Chris Williamson, verilere iliskin degerlendirmesinde, eylül ayina iliskin nihai PMI verilerinin, yazin baslarinda büyümenin yeniden canlanmasinin ardindan ABD ekonomisinin yeniden sogumaya basladigina dair isaretleri güçlendirdigini belirtti.

Williamson, hizmet sektöründeki enflasyonist baskilarin rahatsiz edici derecede "yapiskan" olmaya devam ettigini ifade etti.

ISM ve PMI verilerinin 50'nin üzerinde deger almasi genislemeye, 50'nin altinda deger almasi ise daralmaya isaret ediyor.