ABD'de Biden yönetiminden 9 milyar dolarlik ögrenci kredi borcunun silinmesine onayTugçenur Akgün

ABD'de Biden yönetiminden 9 milyar dolarlik ögrenci kredi borcunun silinmesine onayTugçenur Akgün

NEW YORK (AA) - ABD'de Joe Biden yönetimi, 125 bin kisinin 9 milyar dolar tutarindaki ögrenci kredi borcunun silinecegini duyurdu.

Beyaz Saraydan yapilan yazili açiklamada, Biden'in ögrenci kredilerinin affi politikasi kapsaminda 125 bin Amerikalinin 9 milyar dolarlik ögrenci kredisinin silinmesini onayladigi kaydedildi.

Böylece Biden yönetimi, bugüne kadar yaklasik 3,6 milyon Amerikali için toplam 127 milyar dolarlik kredi borcunu affetmis oldu.

Üniversite egitiminin parali oldugu ABD'de birçok kisi üniversitede okuyabilmek için ögrenci kredisine basvuruyor. Kredi ile okuyan ögrencilerin mezun olduktan sonra kredileri geri ödemesi ciddi bir mali yük doguruyor.

- Yüksek Mahkeme Biden'in affini bozmustu

ABD Baskani Biden, 24 Agustos 2022'de, ögrenci kredisi geri ödemelerini son kez 31 Aralik'a kadar ertelediklerini ve yillik 125 bin dolarin altinda geliri olan kisilerin borçlarinda 20 bin dolara kadar af uygulayacaklarini duyurmustu.

Ancak Biden'in ögrenci kredileri için çikardigi af programi, 11 Kasim 2022'de Teksas Federal Bölge Mahkemesinin engeline takilmisti.

Teksas Federal Bölge Yargici Mark Pittman, Biden'in ögrenim kredisi borcu olanlara çikardigi ve kisi basi 20 bin dolari bulan affin, "Kongrenin yasama gücünün anayasaya aykiri kullanimi" olduguna hükmetmisti.

Biden yönetimi, 2003'te Kongrenin onayladigi Yüksek Ögretim Af Imkanlari Yasasi çerçevesinde böyle bir hakki oldugunu savunmus, dava, Cumhuriyetçi eyaletlerce Yüksek Mahkemeye tasinmisti.

Yüksek Mahkeme, haziranda, Biden'in geçen yil çikardigi 430 milyar dolarlik ögrenci borçlarinin silinmesi ya da azaltilmasina yönelik affin anayasaya aykiri olduguna hükmederek karari 3'e karsi 6 oyla bozmustu.

Biden, karara tepki göstererek af planinin Kovid-19 salginindan etkilenen milyonlarca Amerikali için hayat kurtarici olabilecegini, mahkemenin kararinin "yanlis" olduguna inandigini söylemisti.