2023 Nobel Kimya Ödülü'nü kazananlarin isimleri, resmi açiklamadan saatler önce Isveç basinina düstüZeynep Katre Oran

2023 Nobel Kimya Ödülü'nü kazananlarin isimleri, resmi açiklamadan saatler önce Isveç basinina düstüZeynep Katre Oran

STOCKHOLM (AA) - 2023 Nobel Kimya Ödülü'nü kazananlarin isimlerinin, resmi açiklamadan yaklasik 4 saat önce e-posta yoluyla, Isveç basiniyla paylasildigi ortaya çikti.

Isveç medyasi kuruluslarindan TV4, SVT ve TT, yerel saatle 11.45'teki resmi açiklamadan yaklasik 4 saat önce e-posta yoluyla Nobel Kimya Ödülü'nü Moungi Gabriel Bawendi, Louis E. Brus ve Alexei I. Ekimov'in kazandigina iliskin bir basin duyurusu aldigini aktardi.

Isveç Kraliyet Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Hans Ellegren, konuya iliskin Associated Press'e (AP) yaptigi açiklamada, "Ne oldugunu bilmiyoruz. Bu çok talihsiz bir durum ve böyle bir olayin yasanmis olmasindan dolayi büyük üzüntü duyuyoruz. Tam olarak ne yasandigini söyleyemem, çünkü biz de bilmiyoruz." dedi.

Akademi mensubu Göran Hansson da yerel medyaya yaptigi açiklamada, "Ödülü kazananlari herkesin ayni anda ögrenmesi önemli bir ilke. Ancak dijital çagda sizintilar gazete çagindakinden farkli sekillerde gerçeklesebiliyor." ifadesini kullandi.

Akademi, konuyu arastirmaya devam ettiklerini belirtti.

- 2023 Nobel Kimya Ödülü

Nobel Kimya Ödülü'nü, kuantum noktalarinin kesfi ve senteziyle ilgili çalismalarindan dolayi Moungi Gabriel Bawendi, Louis E. Brus ve Alexei I. Ekimov kazanmisti.

Kuantum noktalarinin, LED isikli lambalari gelistirdigi, QLED teknolojisiyle bilgisayar ve televizyon ekranlarinin aydinlatilmasinda, biyokimya ve tipta biyolojik dokularin haritasini çikarmada kullanildigi kaydedilmisti.